Po celodennom pojednávaní Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici rozhodol, že niektorí sudcovia naozaj pôjdu do väzby. Za mrežami strávia nasledovné dni štyria sudcovia – Monika Jankovská, Denisa Cviková, Eugen Palášthy a Richard Molnár. Do väzby pôjde aj advokát Miroslav Mojto.
Všetci budú stíhaní väzobne pre obavy z možného ovplyvňovania svedkov, navyše Mojta, Palášthy a Molnár aj pre možné pokračovanie v trestnej činnosti.
Sudca zároveň prepustil sudkyňu Zuzanu Maruniakovú a ďalších dvoch obvinených.
Podľa Denníka N sa sudca Richard Molnár písomne vzdal funkcie sudcu. Aj tak bol ale vzatý do väzby.
Prekvapuje rozhodnutie sudcu v prípade Zuzany Maruniakovej, ktorá je obvinená z brania úplatku. Peniaze mala dostať od Kočnera za rozhodnutie v jeho zmenkovej kauze.
Bola to práve Maruniaková, ktorá rozhodla, že Marián Kočner má nárok na milióny od TV Markíza.
Ústavný súd nepríjemne prekvapil
Rozhodnutie ústavného súdu prekvapilo všetkých. Trinásť sudcov, každý obžalovaný z rovnakých trestných činov a s rovnakými dôkazmi. Pre ústavných sudcov však rozdiely existujú. Len nikto nevie, aké.
Najpravdepodobnejšie je, že väzby v súdnictve sú stále pevné a nie je proti nim zjavne imúnny ani Ústavný súd.
Sedí v ňom napríklad Mojmír Mamojka, ktorý tajil svoje kontakty s Mariánom Kočnerom. A sedia tam aj blízke kolegyne obžalovaných zo senátu na Najvyššom súde.
Prekvapuje niekoho výsledok? Asi nie, v slovenskom súdnictve je to, žiaľ, normálne.
Čo s Urbancovou?
Zaujímavým prípadom je podpredsedníčka Najvyššieho súdu Jarmila Urbancová. V súčasnosti vlastne vedie Najvyšší súd a po odmietnutí jej väzby ho aj naďalej môže viesť.
A to aj napriek tomu, že je obvinená spolu s ďalšími kolegami. Ako pre webnoviny uviedli experti na právo, podobná situácia je aj s ďalšími obvinenými, aktívnymi sudcami.
Aj naďalej si môžu sadnúť do sudcovského kresla a rozhodovať o vine a nevine, aj keď sú obvinení z trestného činu.
Tak je nastavené slovenské súdnictvo. Pozastaviť ich činnosť môže iba disciplinárny senát, ale ten by musel zasadať veľmi rýchlo, aby sa takáto absurdná situácia vyriešila. Doterajšie konania senátu tomu ale veľmi nenasvedčujú.
Požiadajú o prerušenie funkcie?
Členovia sudcovskej iniciatívy Za otvorenú justíciu vyzvali trestne stíhaných sudcov, ktorí sú v aktívnom výkone funkcie, aby v záujme zachovania zvyškov dôvery v súdnictvo nečakali, kým im bude pozastavený výkon funkcie, ale aby sami požiadali o prerušenie výkonu ich funkcie až do riadneho prešetrenia vzniknutých podozrení a ukončenia trestného konania.
Za všetkým je Kočner
Národná kriminálne agentúra zasahovala v stredu 11. marca na viacerých miestach. Počas akcie s názvom Búrka zadržali vyšetrovatelia viacero osôb.
Polícia následne na sociálnej sieti informovala, že medzi zadržanými bolo 13 sudcov, jedna bývalá sudkyňa, jedna správkyňa konkurznej podstaty, jedna advokátka a dve civilné osoby. Tí v súčasnosti čelia obvineniam z korupcie, zasahovania do nezávislosti súdu a z marenia spravodlivosti.
Základom celého prípadu podozrivej skupiny sudcov bola komunikácia Mariana Kočnera cez aplikáciu Threema. Z vyšetrovania úkladnej vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej vyplynulo, že obžalovaný kontroverzný podnikateľ komunikoval s viacerými sudcami a snažil sa údajne ovplyvňovať rôzne súdne konania vo svoj prospech. Kočner je aj tomto prípade obvinený.