Rozhodnutie v prípade exprezidenta Kisku a firmy KTAG padne v októbri. Takáto kauza tu podľa obhajcu ešte nebola

Andrej Kiska
Bývalý prezident Slovenska Andrej Kiska. Foto: archívne, SITA/Ľudovít Vaniher
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 20. septembra, 13:08

Rozhodnutie v prípade súdneho procesu s bývalým prezidentom Andrejom Kiskom v kauze KTAG padne 11. októbra. Informovala o tom sudkyňa v závere stredajšieho pojednávania na Okresnom súde v Poprade.

Predchádzať mu budú záverečné reči prokurátora a obhajcov, prípadne aj obžalovaných. Po vypočutí svedkyne, účtovníčky spoločnosti, a po prečítaní listinných dôkazov bolo v stredu dokazovanie v rámci prípadu ukončené.

Obžalobe čelí okrem exprezidenta vo veci údajného daňového podvodu aj konateľ jeho spoločnosti KTAG Eduard K.

Vypočuli ešte účtovníčku firmy

Pojednávanie sa opätovne konalo za neprítomnosti obžalovaných. Vypočutá bola počas neho bývalá zamestnankyňa firmy KTAG, ktorá v nej pracovala v rokoch 2011 až 2015 ako účtovníčka.

Tá v stredu uviedla, že sporné faktúry zaúčtovala na pokyn Eduarda K. s tým, že ide o reklamu pre Andreja Kisku, ktorá pomôže pri jeho prednáškovej činnosti.

Takáto kauza tu ešte nebola

Rozhodnutie by malo padnúť približne štyri mesiace od začiatku hlavného pojednávania. Kým prokurátor sa ani v stredu pre médiá vyjadriť nechcel, obaja obhajcovia obžalovaných vyzdvihli rýchlosť konania na súde. Jeden z nich, Patrik Benčík, zároveň uviedol, že v danom prípade daňový podvod nevidí.

Zdaniteľné plnenia na DPH boli uskutočnené, faktúry boli zaplatené cez banku, prevodnými príkazmi, služby boli dodané. Dôležité je tu konštatovať aj to, že dodávateľské faktúry majú väzbu na uskutočňovanie zdaniteľných plnení,“ povedal po skončení pojednávania.

Myslí si, že v prípade rozhodnutia pôjde o veľký precedens. „Takáto kauza tu ešte nebola. Špecializujem sa na daňové kauzy a mám za sebou tristo daňových káuz, ale v žiadnom prípade, keď boli podané dodatočné daňové priznania a daň bola zaplatená, nebol klient trestne stíhaný na súde, nebola podaná obžaloba na súde,“ komentoval.

Nie je to prvý prípad na Slovensku

Podľa druhého obhajcu Petra Kubinu je celý spor o tom, či je v tomto konkrétnom prípade aj vo všeobecnosti politická reklama, ktorou je volebná kampaň, využiteľná aj v rámci podnikania.

„Odpoveď na túto otázku je podľa môjho názoru jednoznačne áno. Nie je to prvý prípad ani na Slovensku. Je to prvý prípad, keď kandidát vo voľbách aj uspel, ale rozhodne nie prvý prípad, keď sa takýto typ reklamy realizoval aj s využitím v podnikateľskej, komerčnej sfére,“ skonštatoval.

Rovnako poukázal na samotný prípad s jeho skutkovými okolnosťami, ktorý podľa jeho slov ešte nikdy nebol na súde na Slovensku, ani v blízkom zahraničí.

Kauza KTAG

Prokurátor Krajskej prokuratúry v Prešove podal ešte na jar 2022 na Okresný súd Poprad obžalobu na Andreja Kisku pre pokračovací zločin daňového podvodu vo forme organizátora. Spolu s ním obžalovali aj Eduarda K. Obžaloba podľa prokuratúry súvisí s neoprávneným uplatnením nároku na vrátenie nadmerného odpočtu spoločnosťou KTAG, s.r.o., Poprad za jún 2013, november 2013 a apríl 2014 v celkovej výške 155 184 eur. Pre médiá sa prokurátor odmietol vyjadriť.

Pôvodne sa mal proces začať už v apríli, termíny pojednávaní však boli zrušené pre kolíziu obhajcu bývalej hlavy štátu. Hlavné súdne pojednávanie sa na okresnom súde začalo 29. júna.

Bývalý prezident a zakladateľ strany Za ľudí sa v minulosti vyjadril, že jeho obvinenie v danej kauze je špinavá politická hra. Na začiatku procesu koncom júna tohto roku Kiska zdôraznil, že ešte nikdy v histórii slovenského a českého súdnictva nebol súdený človek za to, že do nákladov spoločnosti zaúčtoval reálnu činnosť a daňový úrad s týmto účtovaním nesúhlasil. Podľa jeho slov by namiesto neho mal byť súdený expremiér Robert Fico, exminister vnútra Robert Kaliňák, podnikateľ Norbert Bödör a bývalý policajný prezident Tibor Gašpar.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaNorbert BödörPeter KubinaRobert FicoRobert KaliňákTibor Gašpar
Firmy a inštitúcie KTAG Kiska Travel AgencyZa ľudí - Kiskova politická strana