- aktualizované 12. októbra, 21:19
Samosudkyňa Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Ružena Sabová dnes v kauze šekov s extrémistickou symbolikou uznala predsedu politickej strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) a poslanca parlamentu Mariana Kotlebu za vinného.
V pondelok pokračovali na pôde Špecializovaného trestného súdu v Pezinku záverečné reči v kauze šekov predsedu politickej strany ĽSNS Mariana Kotlebu. Toho prokuratúra obžalovala z prečinu prejavu sympatií k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd.
Na podujatí v roku 2017 totiž odovzdával symbolické šeky, ktoré podľa orgánov činných v trestnom konaní obsahovali extrémistickú symboliku.
Trest zatiaľ nie je právoplatný
Ružena Sabová uložila Marianovi Kotlebovi trest väzenia v dĺžke štyri roky a štyri mesiace. Trest by si mal Kotleba odpykať v zariadení s minimálnym stupňom stráženia. Pôvodnú obžalobu pritom prokurátor podával pre trestný čin prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd, za ktorý sa ukladá nižšia trestná sadzba.
Verdikt zatiaľ nie je právoplatný, Marian Kotleba tak momentálne nepríde o mandát poslanca Národnej rady SR. Keďže obžalovaný podal na mieste odvolanie, vec prejde v odvolacom konaní na Najvyšší súd SR.
Súd nemal pochybnosti
Sudkyňa pri vynesení rozsudku uviedla, že Marian Kotleba sa pri odovzdávaní šekov prihlásil k myšlienkam nacizmu a neonacizmu, ktoré popierajú princíp ľudskej rovnosti. Ten je však podľa nej chránený zákonom. Navyše na organizáciu predmetného podujatia zneužil svoju vtedajšiu funkciu predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja.
„Súd nemal pochybnosti, že k skutku došlo,“ povedala sudkyňa s tým, že súd vzal do úvahy výpoveď znalca, ktorý potvrdil domnienku obžaloby o extrémistickom pozadí číselnej symboliky. „Obžalovaný verejne uvádzal túto ideológiu do povedomia spoločnosti,“ uviedla Sabová s tým, že teatrálne odovzdanie šekov bol jediný dôvod, prečo obžalovaný vyžadoval prítomnosť obdarovaných na podujatí.
Viacerí členovia ĽSNS sa pohybujú v extrémistickom prostredí, uviedol to znalec v kauze šekov na 1 488 eur
Sudkyňa doplnila, že podujatie bolo zorganizované na výročie vzniku vojnovej Slovenskej republiky 14. marca a pripomínalo jej prezidenta Jozefa Tisa, ktorý nesie zodpovednosť za perzekúciu etnických menšín v danom období. V neprospech obžalovaného zavážila podľa odôvodnenia rozsudku napríklad aj symbolika využívaná jeho politickou stranou a niektoré jej programové tézy, partnerské organizácie v zahraničí alebo pozadie kandidátov strany ako v minulosti odsúdený Milan Mazurek.
Kotleba sa ľuďom snažil pomáhať
Svoju záverečnú reč predniesol Kotlebov obhajca Peter Kupka, ktorý povedal, že nacizmus, fašizmus a neonacizmus sú orientované proti ľuďom so zdravotným postihnutím, zatiaľ čo Kotleba sa im snažil pomáhať. Spájať preto Kotlebu s nacizmom je nelogické. Obžalovaného v procese zastupujú traja advokáti, pričom Tomáš Rosina a Ondrej Mularčík záverečné reči predniesli v septembri.
Ďalšie trestné oznámenie na Mazureka preferencie neovplyvní. Kedy to kotlebovcom môže uškodiť?
Kupka zároveň dnes pripomenul, že obžalovaný je predsedom parlamentnej politickej strany a tiež v minulosti šéfoval Banskobystrickému samosprávnemu kraju. Tam podľa obhajcu svojou činnosťou prispel k ušetreniu „miliónov eur“. Zároveň v rámci svojej reči odprezentoval stanovy ĽSNS, ktoré podľa neho vychádzajú z demokratických princípov.
Obhajca v rámci svojej záverečnej reči napríklad menoval aj produkty, ktoré je možné kúpiť za sumy zložené z čísel 1, 4 a 8. Čítal aj články, v ktorých bol analyzovaný pojem „Cigán“. Samosudkyňa ho však v tejto súvislosti opakovane prerušila, keďže podľa nej záverečná reč Kupku vybočovala z rámca prejednávanej veci a poukazovala na dokumenty, ktoré neboli pred súdom oboznámené. Obhajcovia proti tomuto kroku protestovali s tým, že ide o obmedzovanie práva na obhajobu.
Umelé dôkazy a splietané pavučiny
Po Kupkovi predniesol záverečnú reč aj obžalovaný Kotleba. Podľa neho je súdny proces pre šeky s údajnou extrémistickou tematikou je vykonštruovaný. Zároveň povedal, že v rámci vyšetrovania celej veci boli orgánmi činnými v trestnom konaní „umelo zháňané dôkazy a splietané rôzne pavučiny”.
Predseda ĽSNS tiež zdôraznil, že doteraz nerozumie, akým konaním naplnil skutkovú podstatu trestného činu prejavu sympatií k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd. Trvá totiž na tom, že zámerom podujatia, na ktorom v roku 2017 odovzdával šeky na sumu 1 488 eur „bolo pomôcť tým, ktorým nepomáha štát”. Takýto skutok pritom podľa Kotlebu žiadny zákon nepostihuje.
Zároveň obžalovaný skonštatoval, že prokuratúra účelovo rozdelila sumu 1 488, ktorá bola na šekoch na 14 a 88. Z tohto dôvodu nemal podľa neho súd podanú obžalobu vôbec prijať. „Ja odmietam, aby zo strany prokurátora mi bolo prikazované, že takúto sumu môžeme odovzdať a takúto už nie,” vyhlásil Kotleba.
Kotleba si v diskusnej relácii odmietol nasadiť rúško, RTVS sa divákom ospravedlnila
V rámci záverečných rečí obžalovaný takisto napríklad čítal rôzne zmluvy, ktoré štátne orgány uzavreli na sumu 1 488 eur. Tiež mal v úmysle oboznámiť súd so všetkými poslaneckými návrhmi, ktoré jeho strana predložila vo volebnom období 2016 až 2020. Sudkyňa tento postup označila za zdržiavanie, obžalovaný však trval na svojom a postup súdu označil za obmedzovanie svojho práva na obhajobu. Z dôvodu opakovaného vybočovania z rámca prejednávanej veci nakoniec sudkyňa uložila Kotlebovi poriadkovú pokutu vo výške 500 eur.
Predseda ĽSNS sa následne vrátil k prednesu záverečnej reči, pričom jeho zámerom bolo zrekapitulovať témy svojich vystúpení v parlamente. Zámerom bolo podľa neho vyvrátiť, že je extrémista, ako to tvrdí prokuratúra. Sudkyňa ho však opätovne zastavila s tým, že sa odkláňa od rámca prejednávanej veci. V tejto súvislosti obžalovanému pripomenula možnosť stíhania za trestný čin pohŕdania súdom. Marian Kotleba tak následne začal s rekapituláciami výsluchov svedkov a znalcov, pričom sa k nim tiež vyjadroval. Jeho záverečná reč tak s krátkymi prestávkami trvá približne od 11:00.
Veta amerického rasistu
Na predchádzajúcom pojednávaní 21. septembra záverečné reči predniesli prokurátor a dvaja obhajcovia obžalovaného. Podľa prokurátora Tomáša Honza znalecké posudky, odborné vyjadrenia, ako aj výpovede svedkov dokazujú, že suma 1 488 eur, ktorú orgány činné v trestnom konaní považujú za „extrémistickú“, nebola na šekoch odovzdávaných Kotlebom na podujatí v roku 2017 náhodne.
Kotleba na najvyššom súde nepochodil, jeho námietku v kauze kontroverzných šekov zamietli
Honz zároveň zopakoval tvrdenie obžaloby, že číslo 14 v sume 1 488 predstavuje vetu: „We must secure the existence of our people and a future for white children“ (Musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí), ktorej autorom je americký rasista David Lane.
Veta má 14 slov a číslovka 14 sa používa ako neonacistický symbol často v kombinácii s číslom 88, ktoré v nacistickej symbolike odkazuje na nacistický pozdrav „Heil Hitler“, keďže písmeno H je ôsmym písmenom v abecede.
Snažia sa maskovať
Dokazovanie podľa Honza preukázalo neonacistický charakter strany ĽSNS, pričom, ako uviedol, pre neonacistov je charakteristické, že sa snažia maskovať.
„Vysielajú ale signály, že sa svojej viere nespreneverili,“ povedal. Zároveň doplnil, že skutok, ktorého sa obžalovaný dopustil, je možné na základe vykonaného dokazovania kvalifikovať ako trestný čin založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd.
V kauze kontroverzných šekov na 1488 eur ukončili dokazovanie, Kotleba opäť namietol zaujatosť sudkyne
Pôvodne sa v obžalobe uvádzal skutok prejavenia sympatie k takémuto hnutiu, za ktorý je nižšia trestná sadzba. Prokurátor preto obžalovanému navrhol trest v dolnej hranici trestnej sadzby, ktorá v tomto prípade predstavuje štyri až osem rokov väzenia.
Rosina spochybnil nestrannosť znalcov
Obhajca Kotlebu, Tomáš Rosina v tejto súvislosti povedal, že prokuratúra účelovo rozdeľuje sumu 1 488 na 14 a 88. „Ide o účelné a manipulatívne zasahovanie do priebehu udalosti,“ povedal. Zároveň spochybnil nestrannosť predvolaných znalcov a historikov, ktorí k prípadu vypracovávali odborné vyjadrenia, predovšetkým autora knihy Fašizmus Jakuba Drábika.
Žalovaný skutok sa podľa Rosinu nestal tak, ako je uvedené v obžalobe a aj keby sa stal, nie je trestným činom. Preto navrhol Mariana Kotlebu oslobodiť spod obžaloby. „Neboli preukázané sympatie k rasistickej a neonacistickej ideológii,” zdôraznil. Samotný obžalovaný by svoju záverečnú reč mal predniesť 12. októbra.
Prípad sa týka podujatia, ktoré sa uskutočnilo v marci 2017 na Obchodnej akadémii v Banskej Bystrici. Obžalovaný vtedy odovzdal pred takmer 400 pozvanými hosťami trom zúčastneným rodinám finančný dar prostredníctvom symbolických šekov, ktoré boli vystavené na sumu 1 488 eur.
V prípade, že by bol Marian Kotleba, ktorý je poslancom parlamentu, uznaný za vinného a podal by odvolanie, neprišiel by zatiaľ o mandát. Strata mandátu je totiž spojená až s právoplatným odsúdením.