Súd zablokoval Bašternákov prevedený majetok, správkyňu Ivanovú chcú odvolať

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ladislav Bašternák
Podnikateľ Ladislav Bašternák. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková

Okresný súd Bratislava I zablokoval majetok podnikateľa Ladislava Bašternáka, ktorý bol pred jeho právoplatným odsúdením sporne prevedený na jeho príbuzenstvo a ďalšie osoby.

Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa ministerstva vnútra Barbara Túrosová, ide konkrétne o pozemky a nehnuteľnosti na Donovaloch, byty a spoluvlastnícke podiely v Bratislave, obchodné podiely, či štvorkolky a motocykle.

Správkyňa nepodala odporovacie žaloby

Súd podľa rezortu vnútra, ktorý v spore o majetok zastupuje štát, takisto zakázal manželke odsúdeného a ďalším žalovaným prevádzať, prenajímať, dávať do užívania alebo zaťažovať vecnými bremenami majetok, ktorý na nich odsúdený previedol.

Ministerstvo zároveň pre porušenie povinností iniciovalo odvolanie konkurznej správkyne majetku Lenky Ivanovej.

Súd sa podľa ministerstva stotožnil s názorom právneho zástupcu štátu, podľa ktorého má SR v konkurznom konaní postavenie veriteľa a má právo odporovať vykonaným právnym úkonom úpadcu, v tomto prípade odsúdeného Ladislava Bašternáka.

„Súčasná správkyňa Lenka Ivanová napriek počiatočnému prísľubu odporovacie žaloby nepodala s odôvodnením, že v priebehu konkurzu neboli splnené hmotnoprávne podmienky na uplatnenie odporovacieho práva,“ uvádza ministerstvo vnútra. Žaloby nakoniec koncom mája podala na súd advokátska kancelária zastupujúca štát.

Žalovaní môžu podať odvolanie

Ministerstvo na základe rozhodnutia súdu konštatuje, že postoj správkyne Lenky Ivanovej bol nedôvodný a v rozpore s jej zákonnou povinnosťou obhajovať záujmy veriteľov s odbornou starostlivosťou.

Okresný úrad v Bratislave preto navrhol súdu jej odvolanie a zároveň ustanovenie nového správcu konkurznej podstaty.

„Súd vydal uvedené rozhodnutia 8. júna, uznesenia sú vykonateľné dňom doručenia, čiže od 12. júna. Žalovaní však môžu podať odvolanie,“ vysvetlil rezort vnútra.

Ministerstvo dodalo, že ďalším krokom v tomto, dosiaľ úspešnom procese, bude návrh na zápis obmedzujúcich poznámok k majetku Ladislava Bašternáka v katastri nehnuteľností.

Krajský súd potvrdil trest

Podnikateľovi Ladislavovi Bašternákovi v marci 2019 potvrdil Krajský súd v Bratislave päťročný nepodmienečný trest. Zároveň rozhodol aj o prepadnutí jeho majetku. Podnikateľa uznali vinným z trestného činu neodvedenia dane a poistného.

Podľa výsledkov policajného vyšetrovania cez firmu BL-202 v roku 2012 kúpil sedem bytov v bratislavskom bytovom komplexe Five Star Residence za 12 miliónov eur. Skutočná suma však bola údajne nižšia.

Podľa vyšetrovateľa si podnikateľ ako konateľ spoločnosti BL-202 v apríli 2012 neodôvodnene uplatnil nárok na odpočítanie DPH vo výške takmer dva milióny eur.

Bašternák si po vznesení obvinenia uplatnil inštitút takzvanej účinnej ľútosti a daňovému úradu spomenutú čiastku zaplatil, napriek tomu bola na neho podaná obžaloba. Ešte pred rozsudkom previedol podnikateľ väčšinu svojho majetku na manželku a ďalšie spriaznené osoby.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ladislav BašternákLenka Ivanová
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SR