Tieto bylinky vám pomôžu vyrovnať sa s úzkosťou a sú účinnejšie ako lieky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bylinky.jpg
Foto: Pixabay.com

Úzkosť je úzko spojená s niektorými nepríjemnými symptómami, ako sú pocity paniky, strachu a úzkosti, ktoré nikto netúži zažívať.

Vo väčšine prípadov sa snažíme zbaviť sa týchto nepríjemných príznakov užívaním predpísaných liekov, ktoré spôsobujú množstvo vedľajších účinkov, ako je nezreteľná reč, problémy s pamäťou, strata koordinácie, ťažkosti pri chôdzi, zožltnutie očí i kože a niekedy aj kŕče.

Našťastie pre nás všetkých, existuje veľa bylín, ktoré môžu pomôcť riešiť tieto problémy s duševným zdravím, a to bez vedľajších účinkov, o ktorých sme hovorili vyššie. Tu  je niekoľko z nich.

Harmanček

Mnohí ľudia často pijú harmančekový čaj, pretože im pomáha rýchlo zaspať. Okrem toho tiež niektoré nedávne štúdie preukázali, že harmanček má schopnosť odstrániť úzkosť. Podľa výskumníkov, inhalovanie aerosólu, ktorý obsahuje silice získané z harmančeka, pomáha zbaviť od úzkosti a depresie. Lieči pri nespavosti.

Harmanček, kamilky, bylinkový čaj
Cup of chamomile tea with dry chamomile flowers www.thinkstockphotos.com

Mučenka

V jednej štúdii sa zistilo, že mučenka sa dá použiť ako prírodný liek na nespavosť, úzkosť a záchvaty paniky. Vedci zistili, že môže byť ešte účinnejšia ako užívanie benzodiazepínových liekov, bez toho aby dochádzalo k ospalosti. Mučenka pomáha k pocitu psychickej vyrovnanosti a je obzvlášť užitočná pre ľudí, ktorí sú veľmi citliví.

Mučenka, kvet, bylinky, rastlina
passion flower in bloom close up www.thinkstockphotos.com

Zelený čaj

Nedávna štúdia ukázala, že účinná zlúčenina v zelenom čaji s názvom L-theanin má výrazný vplyv na účinnosť a reakcie u zdravých pacientov, ktorí sú náchylní k depresiám. Vedci zistili, že l-theanin môže upokojiť a pomôcť zlepšiť stav pacientov trpiacich stavmi úzkosti. 

Zelený čaj
Thinkstock

Levanduľa

Levanduľový éterický olej sa používa už dlho v aromaterapii po celom svete, pretože zmierňuje mierne formy depresie, nervozity a uvoľňuje napätie. Levanduľa je známa ako stabilizátor nálady, čo môže byť veľmi užitočné pri liečení mnohých neurologických porúch. Levanduľový olej môžete užívať i vnútorne.

Levanduľa, levanduľlový olej
Herbal oil and lavender flowers on wooden background www.thinkstockphotos.com

Ľubovník bodkovaný

Hoci sa ľubovník používa predovšetkým na liečbu depresie, môže tiež zmierniť príznaky úzkosti. Táto úžasná bylinka je inhibítor spätného vychytávania serotonínu, dopamínu a noradrenalínu, ktorý tiež zlepšuje náladu a má upokojujúce účinky.

ľubovník bodkovaný, bylinka, lúka

Medovka lekárska

Príjemná citrónová vôňa medovky lekárskej môže výrazne znížiť úzkosť a zlepšiť kvalitu života pacientov trpiacich stredne ťažkou až ťažkou demenciou. Pomáha ich upokojiť. Zlepšuje tiež pozornosť a pamäť.

Medovka lekárska, bylinka, rastlina,
Fresh mint on a wooden table. The rustic style. Selective focus www.thinkstockphotos.com

Pamajorán obyčajný (Dobrá myseľ)

Pamajorán obyčajný má mierne sedatívne vlastnosti, ktoré pomáhajú zlepšiť kvalitu spánku a zmierňujú úzkosť. V anglickom preklade sa táto rastlina nazýva valeriána. Presne ako populárny liek proti úzkosti, s názvom „Valium“, takže môžete tušiť, že táto bylina je veľmi účinná pri liečbe úzkosti.

Bylinky, dobrá myseľ, pamajorán obyčajný
Valeriana, a herbal plant www.thinkstockphotos.com

Rhodiola

Rhodiola je veľmi využívaná rastlina najmä v Škandinávii a Číne pri znižovaní stresu a únavy. Spomaľuje aktivitu nervového systému, ktorý je zodpovedný za kontrolu chvenia, nevoľnosti, závraty, dýchavičnosť a rýchly srdcový tep. Podporuje tiež produkciu serotonínu, hormónu, ktorý navodzuje pocity pohody a šťastia.

Rhodiola, kvet
Rhodiola in spring close up (Rhodiola linearifolia) www.thinkstockphotos.com

www.fithacker.ru

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať