Tisíce Ukrajincov bežali na „najdlhšom maratóne na svete“, uctili si pamiatku padlých vo vojne proti Rusom (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vojna, Ukrajina, maratón
Účastníčka maratónu v Kyjeve bežiaca s ukrajinskou vlajkou. Foto: SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Približne dve tisícky Ukrajincov bežali v nedeľu v Kyjeve kilometrové preteky so štartovým označením obsahujúcim mená obetí vojny namiesto čísla. Každý bežec si vybral jedného človeka, ktorému venoval svoj beh.

Manželia, deti, priatelia, súrodenci, susedia či kolegovia bežali za niekoho, koho poznali a bol zabitý, zajatý alebo zranený počas vojny na Ukrajine vlani rozpútanej Ruskom.

Život plynie napriek vojne

Dav povzbudzoval bežcov a mnohí v hľadisku pri čakaní na účastníkov v cieli plakali. V živej kulise ukrajinských piesní sa vo vzduchu prelínala radosť aj smútok nad tým, že život plynie napriek vojne. Organizátori behu ho nazvali „Najdlhší maratón na svete„, pretože žiadne preteky netrvali tak dlho, ako trvá boj Ukrajiny za svoju slobodu.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Vojna, maratón, Ukrajina
Účastníci ukrajinského maratónu za vojnové obete v Kyjeve. Medzinárodne pôsobiaca poradenská spoločnosť RecycleMe uviedla na slovenský trh svoj online nástroj "Circulate Easy". Medzinárodne pôsobiaca poradenská spoločnosť RecycleMe uviedla na slovenský trh svoj online nástroj "Circulate Easy". Používatelia nástroja môžu v niekoľkých jednoduchých krokoch vykonať posúdenie a vyhodnotenie recyklovateľnosti svojich obalov. Nástroj je bezplatný a pomôže výrobcom a distribútorom obalov lepšie pochopiť obehovosť ich obalov a odhaliť potenciál pre optimalizáciu. RecycleMe je súčasťou skupiny spoločností RAAN, do ktorej – okrem iných – patrí aj Reclay, celosvetovo aktívny poskytovateľ služieb v oblasti rozšírenej zodpovednosti výrobcov (RZV) a odpadového hospodárstva. V rámci poradenstva sa RecycleMe zameriava na obehové hospodárstvo, legislatívu v oblasti RZV a recyklovateľnosť obalov. Medzinárodný tím podporuje svojich zákazníkov v rôznych krajinách, pokiaľ ide o optimalizáciu obehovosti obalov a plnenie medzinárodných predpisov.

Rastúce výzvy pre spoločnosti v dôsledku zvyšujúcej sa regulácie

Len nedávno EÚ zverejnila návrh revízie smernice o obaloch a odpadoch z obalov (PPWD). Obehové hospodárstvo a kvalitná recyklácia cenných materiálov získavajú čoraz väčší význam. Kontrolné nástroje, ako je ekomodulácia alebo určenie kvót recyklovaných materiálov v obaloch, podnecujú výrobcov a distribútorov obalov, aby uprednostňovali recyklovateľnosť svojich výrobkov. "Ekomodulácia, teda ekonomická stimulácia v prospech vyššej recyklovateľnosti obalov, nadobúda na Slovensku čoraz jasnejšie kontúry," hovorí Ján Makovník, konateľ spoločnosti RecycleMe na Slovensku. "Pre výrobcov bude čoraz dôležitejšie, aby získali jasný obraz o tom, ako si ich obaly vedú v procese recyklácie. Aby získali finančné výhody a v konečnom dôsledku aj konkurenčnú výhodu."

Nástroj RecycleMe umožňuje digitálne hodnotenie obalov

"Pomocou nášho online nástroja môžu výrobcovia v niekoľkých jednoduchých krokoch a bez profesionálnej podpory posúdiť svoje vlastné obaly, " vysvetľuje Makovník. "Algoritmus zohľadňuje kritériá nemeckého minimálneho štandardu – systém, ktorý sa osvedčil na nemeckom trhu." Bezplatným poskytnutím hodnotiaceho nástroja RecycleMe umožňuje každému výrobcovi pôsobiacemu na slovenskom trhu, aby zo svojich obalov vyťažil maximum. Ako hovorí Ján Makovník: "Tešíme sa na mnohých používateľov nášho nástroja a sme pripravení poskytnúť ďalšiu odbornú podporu tým, ktorí by ju potrebovali. Moderné obehové hospodárstvo, v ktorom dosiahneme ambiciózne ciele, ktoré sme si stanovili, je možné len vtedy, ak k nemu prispeje každý." Ak máte záujem o tento nástroj, ponúkame Vám bezplatnú registráciu prostredníctvom nasledujúceho linku: bit.ly target="_blank" rel="noopener nofollow">circulate°easy Viac o službách recycleme.eco target="_blank" rel="noopener nofollow">RecycleMe Informačný servis

Na podujatie sa zaregistrovalo približne 13-tisíc ľudí z celého sveta. Tí, ktorí súťažili na diaľku, mohli zabehnúť akúkoľvek vzdialenosť, ktorú chceli, a boli vyzvaní, aby o tom písali na sociálnych sieťach.

Posilnenie ukrajinského systému protivzdušnej obrany

Preteky usporiadala Nova Post, najvýznamnejšia ukrajinská súkromná doručovacia spoločnosť, s dvojakým účelom – oceniť obrancov krajiny a získať finančné prostriedky na posilnenie ukrajinského systému protivzdušnej obrany.

„Chceme sa poďakovať a podporiť našich obrancov, lekárov, záchranárov, ženistov a dobrovoľníkov, všetkých silných a odolných maratóncov, ktorí sa ani na chvíľu nezastavia pre dobro každého z nás,“ uvádza sa v popise projektu spoločnosti Nova Post, ktorá od októbra má pobočku už aj na Slovensku.

Vojna, maratón, Ukrajina
Účastníci ukrajinského maratónu za vojnové obete v Kyjeve.
Maratón, Ukrajina, vojna
Hendikepovaný účastník maratónu za obete vojny v Kyjeve.
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať