To fakt? Päť rokov nezamestnanosti znamená o 11 percent nižší starobný dôchodok

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
To fakt _ 30_ december 2023
Tento článok pre vás načítala AI.

Päť rokov nezamestnanosti počas pracovnej kariéry znamená o 11 percent nižší starobný dôchodok v porovnaní s pracovníkom s neprerušenou kariérou. Tento prepočet Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) sa vzťahuje na priemerne zarábajúceho Slováka. V prípade osôb s vyššími príjmami je výpadok dôchodku ešte vyšší.

>>> Rubrika To fakt?

Slovenský dôchodkový systém spolu s maďarským a lotyšským sankcionuje nezamestnanosť najvýraznejšie spomedzi 38 krajín, ktoré OECD skúmala. Väčšina krajín započítava obdobie nezamestnanosti do dôchodku alebo poskytuje inú dôchodkovú ochranu tým, ktorí často nie z vlastnej viny stratia prácu.

V Maďarsku a Lotyšsku je podľa OECD pokrytý len prvý rok nezamestnanosti. Slovenský penzijný systém od roku 2004 vôbec nezapočítava dobu nezamestnanosti do odpracovaných rokov. Avšak ľudia, ktorí boli nezamestnaní po 1. januári 2004, môžu si spätne doplatiť poistné, získať započítané roky a o pár eur si zvýšiť budúci dôchodok.

Agentúra SITA vám prináša rubriku To fakt? vždy v utorok, štvrtok a sobotu večer, v ktorej prinášame zaujímavé čísla a štatistiky z rôznych oblastí.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať