Správa štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR získala v rámci hodnotenia svojej činnosti z hľadiska protikorupčných štandardov stredné hodnotenie.
Je výsledkom približne polročného auditu realizovaného Transparency International Slovensko (TIS). Úrad bol prvou štátnou inštitúciou, v ktorej uvedené hodnotenie prebiehalo.
TIS sa pritom zameral na päť konkrétnych oblastní, a to prístup k informáciám, etická infraštruktúra, verejné obstarávanie, predaj a prenájom majetku a oblasť personálnej politiky.
Najhoršia známka z obstarávania
Výsledné hodnotenie ovplyvnil najmä audit verejného obstarávania, kde úrad dostal najhoršiu možnú známku.
„Som veľmi rád, že Transparency International Slovensko si vybral práve náš úrad a aj týmto spôsobom nám nastavil zrkadlo. Som presvedčený, že aj tým sme ukázali, že nič neskrývame a sme otvorení verejnej kontrole,“ uviedol na tlačovej besede predseda štátnych rezerv Ján Rudolf.
Vláda vyberie dvoch členov Rady ÚVO bez verejného vypočutia, mimovládke sa nepáči nízka transparentnosť
Zdôraznil, že hodnotenie negatívne ovplyvnilo fungovanie úradu za bývalého vedenia a po jeho nástupe do funkcie sa pomery v inštitúcii zmenili.
„Sú tu iné móresy, keď to mám tak ľudovo povedať,“ priblížil. V rámci už zavedených zmien vyzdvihol napríklad využívanie dynamického nákupného systému alebo pozývanie ľudí z externého prostredia do jednotlivých komisií.
Navrhli desiatky odporúčaní
Ako dodal riaditeľ TIS Michal Piško, ich zámerom bolo pozrieť sa hĺbkovejšie na činnosť a jednotlivé procesy na úrade, poukázať na ich slabiny a zároveň navrhnúť odporúčania do budúcnosti.
Pripomenul, že štátne rezervy boli v minulosti v oblasti verejného obstarávania spájané s mnohými medializovanými kauzami, ako boli napríklad nákupy obilia, limuzína pre jeho predsedu alebo platinové sitká.
ÚVO uložil niekoľkotisícovú pokutu štátnym rezervám, SŠHR mohla vybrať aj inú firmu ako Bonul
Aj on však podčiarkol progres, ktorý inštitúcia s novým vedením v mnohých oblastiach dosiahla.
Celkovo TIS štátnym rezervám navrhol desiatky odporúčaní, sám Piško však priznal, že nie všetky vzhľadom na svoje kapacity a priority musí implementovať.
„My ich považujeme za zmysluplné a mohli by úradu navrátiť dôveru,“ uzavrel.