Trenčiansky kraj má podľa INEKO najlepšie finančné zdravie z vyšších územných celkov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mesto Trenčín
Mesto Trenčín. Foto: archívne, SITA/Tomáš Somr

Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) zaradil Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) na čelo rebríčka v hodnotení finančného zdravia vyšších územných celkov (VÚC).

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Ako informoval Matej Plánek z tlačového oddelenia Úradu TSK, inštitút tak urobil po analýze finančnej stability krajov na základe údajov o hospodárení za rok 2020.

Nárast zadlženia

Inštitút INEKO upozornil, že pandémia koronavírusu výrazne ovplyvnila mieru zadlženosti jednotlivých VÚC.

„Župy v roku 2020 nenadviazali na prevažujúci trend z pokrízových rokov, keď sa im v rokoch 2012 až 2014 a 2016 až 2019 darilo medziročne znižovať svoju zadlženosť a zlepšovať aj vďaka tomu svoje finančné zdravie. Naopak, počas uplynulého roka došlo k významnému nárastu ich zadlženia, keď v priemere ich dlh narástol z 25,4 na 30,3 percenta ročných bežných príjmov,“ uviedol vo svojej analýze inštitút INEKO.

Dobre dopadol aj Nitriansky kraj

Práve Trenčianskemu samosprávnemu kraju sa ako jedinému z ôsmich vyšších územných celkov podarilo vlani znížiť celkový dlh, a to konkrétne o 0,4 percentného bodu.

Aj vďaka tomu získal TSK v hodnotení finančného zdravia skóre +5,07 a spoločne s Nitrianskym samosprávnym krajom ho INEKO hodnotí ako dvojicu žúp s výborným finančným zdravím.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Matej Plánek
Firmy a inštitúcie INEKO Inštitút pre ekonomické a sociálne reformyNSK Nitriansky samosprávny kraj (VÚC)TSK Trenčiansky samosprávny kraj (VÚC)