Týždeň očami Pavla Urbana: Blíži sa deň „D“. Hegerovi pomáha aj Dzurinda a Borguľa vydiera

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SPOLU: Celoslovenský snem strany
Zľava: Prezident Wilfried Martens Centre for European Studies Mikuláš Dzurinda a premiér Eduard Heger počas celoslovenského snemu strany SPOLU - občianska demokracia v Senci. Senec, 10. december 2022. Foto: SITA/Jana Birošová.
Tento článok pre vás načítala AI.

Uplynulý týždeň ubehol v znamení prepočítavania hlasov pri odvolávaní vlády Eduarda Hegera. Aj keď to vyzeralo, že sa to navrhovateľom podarí, najnovšie správy hovoria opak.

Môj predpoklad spred týždňa, že vláde nebude vyslovená nedôvera sa v posledných dňoch iba potvrdzuje. Do všetkého sa zapojil aj expremiér Mikuláš Dzurinda, ale aj ďalšie vydieranie Kolárovho poslanca.

Borguľova pomsta Mikulcovi

Poslanec Sme rodina Martin Borguľa prišiel s návrhom odvolať ministra vnútra Romana Mikulca. Ak sa tak nestane vraj zahlasuje za pád vlády. Vydieranie, ktoré nemá obdobu, ale od členov Kollárovej rodiny sme si aj na to zvykli. O čo vlastne ide?

Trestne stíhaný poslanec Borguľa za svoje obvinenie vinní práve Mikulca a preto žiada, aby opustil svoj post. Niečo podobné sme už videli od „rodiny“ aj v prípade exšéfa SIS Vladimíra Pčolinského. Je to jednoducho Kollárov spôsob boja proti korupcii. Všetci majú byť stíhaní, len moji ľudia nie a ak sa tak náhodou stane, niekto za to musí pykať.

Že ide o zaužívanú metódu svedči aj fakt, že podobnú požiadavku ako Borguľa mal aj líder Smeru Robert Fico, ktorý tiež žiadal hlavu ministra vnútra. Protikorupčnosť súčasnej vlády asi najlepšie vystihla bývalá ministerka spravodlivosti Mária Kolíková keď uviedla, že „táto vláda je protikorupčná len do takej miery, do akej jej to dovolí Boris Kollár.

V názoroch na boj proti korupcii by si otec „rodiny“ mohol podať ruku práve so spomínaným Ficom. Veď sme toho boli svedkami počas uplynulých vlád expremiéra.

Najväčší protikorupčník na Slovensku Igor Matovič tentoraz mlčí. Korupcia sem, korupcia tam, ale tentoraz ide aj o jeho hlavu. Je si vedomý, že pádom vlády by aj on možno šiel do politického zabudnutia. Urobí preto čokoľvek, len aby zostal vo svojom kresle. Nevadí mu Borguľovo vydieranie, nevadí mu hlasovanie s extrémistami, nevadí mu všetko to, proti čomu ako opozičný politik bojoval.

Riešenie by však bolo jednoduché. Mal by odstúpiť sám a nechať túto vládu v pokoji dovládnuť. To by však nebol Igor Matovič.

Hegerovi pomáha aj Dzurinda

Pri odvolávaní Hegera sa počíta každý hlas. Neprekvapuje preto pozornosť, ktorú médiá a politici venovali snemu strany Spolu. Jej poslanec Miroslav Kollár bude totiž tiež rozhodovať o osude vlády.

Na snem strany, ktorú väčšina obyvateľov ani nepozná, zrazu prišli aj samotný premiér, ale aj expremiér Mikuláš Dzurinda, poslanec Ondrej Dostál z SaS, Juraj Šeliga a Jana Žitňanská zo Za ľudí, odídenec od liberálov Martin Klus. Návšteva naozaj pozoruhodná a zaskočení boli aj samotní delegáti snemu.

Kollár sa nakoniec rozhodol, že vládu podrží. Na to určite vplývali aj rozhovory s premiérom, ale predovšetkým s Dzurindom. Ten nechcel povedať, čo poradil Kollárovi, ale z jeho slov možno usúdiť, že bol proti odvolaniu Hegera.

„Keď v utorok povalíme vládu, čo bude v stredu? Ak mi niekto z vás povie, čo bude v stredu, budem ochotný odpovedať. Asi by som nevolil chaos pre Slovensko,“ uviedol Dzurinda. Potvrdil to istým spôsobom aj samotný Kollár,  podľa ktorého „máme 363 dobrých dôvodov, prečo by táto vláda nemala pokračovať, ale tento návrh SaS vnímam ako nezodpovedný hazard s budúcnosťou krajiny“.

Hlasovanie sa blíži a svoj postoj majú vysloviť aj ďalší nezaradení poslanci. Čakajú však na to, aká bude konečná ponuka, aby podržali Hegera. Nebude to „lacné“. Podľa premiéra nejde o žiadne kupovanie hlasov. Len aby mu niekto aj uveril. Uvidíme napríklad, čo sa stane s Mikulcom.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Boris KollárEduard HegerJana ŽitňanskáJuraj ŠeligaMária KolíkováMartin BorguľaMartin KlusMikuláš DzurindaOndrej DostálRobert FicoRoman MikulecVladimír Pčolinský
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a SolidaritaSme rodinaSPOLU – občianska demokraciaZa ľudí