Týždeň očami Pavla Urbana: Idioti šampanské nebudú otvárať, Matovič im všetko prekazil

Igor Matovič
Podpredseda vlády a minister financií Igor Matovič počas vyhlásenia, na ktorom informoval o svojej pracovnej ceste do Moskvy. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

Idioti majú smolu, šampanské nebudú otvárať, lebo do hry vstúpil Igor Matovič a oslavy im prekazil. Prekazil im snahu zabrániť očkovaniu ruskou vakcínou Sputnik V, lebo svojou rýchlou intervenciou u priateľov v Moskve a neskôr aj v susednom Maďarsku dal bývalý premiér všetky veci do poriadku.

Našťastie mu v tom neprekážali ani slovenskí diplomati, napríklad v Budapešti, ale mohol na kávičke s kamarátmi Péterom Szijjártóom a Viktorom Orbánom pokojne ohovárať politických protivníkov a pravdepodobne aj našich vedcov.

Po krátkej odmlke Matovič znovu zažiaril

Už sme si všetci mysleli, že prestupom na ministerstvo financií sa expremiér konečne umravní. Matovič však zostáva Matovičom. Tak, ako nečakane objednal a na letisku v Košiciach takmer bozkával zásielku neregistrovanej vakcíny Sputnik V, teraz bleskovo utekal do Ruska, aby zachránil svoju životnú misiu.

Slovenskí vedci jasne povedali, že na základe existujúcich údajov nemôžu posúdiť a schváliť použitie spomínanej vakcíny. Matovičovi to však nestačilo. Najprv poriadne na sociálnych sieťach vynadal všetkým, ktorí majú pochybnosti o jeho úmysle a bleskovo vyrazil do Moskvy.

Tam sa pravdepodobne vyplakal, ako mu všetci chcú v jeho krajine zle a prosil o pochopenie jeho starostí. Hostitelia však nemali milosti a žiadali vrátenie vakcíny späť do ich krajiny. Nepotrebujú predsa, aby nejaká vedecká inštitúcia pokazila ich meno, hoci sami vôbec neprispeli k tomu, aby sa tak nestalo.

Veď aj na čo by, Rusko je predsa veľmoc a nejaké malé Slovensko, aj keď oprávnene, im nebude kaziť imidž. Neviem, koľko sĺz musel Matovič vyroniť, aby, podľa vlastných slov, predsa dosiahol úspech, aj keď nám nechcel prezradiť aký. Dozvieme sa to možno neskôr. A možno aj to, čo za to sľúbil.

Slovenská diplomacia by mohla všetko pokaziť

Podobné faux-pas vyviedol Matovič aj počas následnej cesty do Maďarska, kde by sa mali znovu skúmať vakcíny Sputnik V. Na rokovania s ministrom zahraničných vecí a premiérom susednej krajiny nebol pozvaný nikto zo slovenského zastupiteľstva v Budapešti.

Poslanec OĽaNO György Gyimesi, ktorý sa ich zúčastnil, to vysvetlil tým, že to bolo predpokladom úspechu rokovaní s maďarskou stranou. Po týchto slovách by mal asi minister zahraničných vecí Ivan Korčok okamžite stiahnuť veľvyslanca Pavla Hamžíka, že nekoná v prospech Slovenskej republiky. Alebo Igora Matoviča?

Minister sa zastal svojho podriadeného a jemne vynadal kolegovi zo slovenskej vlády. Otázne je zasa, čo Matovič sľúbil, keď to nesmie vedieť ani slovenský veľvyslanec.

Netrpezlivo budeme čakať, aký výsledok prinesú maďarskí odborníci. Výsledok slovenských sa Matovičovi nepáčil, v Maďarsku má slovo premiéra veľkú váhu aj vo vzťahu k nezávislým inštitúciám. Neviem si predstaviť, že ich stanovisko bude negatívne, tam by si vedci asi museli hľadať inú prácu.

Heger sa snažil všetko vysvetliť, ale ani sám nevedel ako

A čo na to súčasný premiér Eduard Heger? Samozrejme, snažil sa ani nie obhájiť, ale skôr vysvetliť Matovičove slová a kroky. Veď je to predseda jeho strany a vďaka nemu sa dostal do kresla predsedu vlády. Sám však akoby nevedel, čo má povedať.

Slová o tom, že expremiér nespochybňoval slovenských vedcov nezneli presvedčivo. Uznal, že slovenskému laboratóriu dal za úlohu preskúmať vakcínu už bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí, ale ten akoby nevedel, čo podpisuje.

Pri vynechaní slovenských diplomatov Heger už pripustil, že to nie je štandardné. Stále neviem, či je premiérom alebo hovorcom svojho predchodcu. Zatiaľ, žiaľ, prevažuje to druhé.

Otázne je, ako sa to všetko skončí. Netrpezlivo očakávame vysvetlenie samotného Matoviča, prečo tak konal. Možno sa ho dočkáme, alebo znovu budeme počuť spŕšku nadávok.

Nech si pán expremiér pozrie najnovší prieskum preferencií. Po prvý raz má OĽaNO pod 10 percent a tu sa ešte neodrazila jeho cesta do Moskvy a Budapešti. Už aj jeho poslanci začínajú hovoriť o sebareflexii. Len či bude tak rozmýšľať aj Igor Matovič.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard HegerGyörgy GyimesiIgor MatovičIvan KorčokPavol HamžíkPéter SzijjártóViktor Orbán