Týždeň očami Pavla Urbana: Ódor môže dostať dôveru, ale musí splniť asi nesplniteľnú podmienku

Igor Matovič
Predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.
Tento článok pre vás načítala AI.

Konečne sme mali pokoj a nebol ani sviatok. Poslanci poslali Igora Matoviča s jeho návrhom mimoriadnej schôdze „do čerta“, ale ten sa nevzdáva. Premiér Ľudovít Ódor sa v pokoji stretol s predákmi politických strán, aby videl či jeho úradnícka vláda bude mať dôveru. Nevyzerá to pre neho dobre, lebo ak ju chce dostať, musí splniť niektoré asi nesplniteľné predvolebné podmienky lídra OĽaNO.

Matovič sa nevzdáva päťstoeurovky za voľby

Dávno sme nemali taký pokoj od neustáleho handrkovania politických strán, ktoré trvalo celé tri roky od ostatných parlamentných volieb.

Vymenovaním úradníckej vlády sa stranícky súboj presunul do parlamentu. Schôdza našťastie začiatkom týždňa rýchlejšie skončila, ako sa začala. Aj poslanci už asi majú dosť počúvať Matoviča, ktorý nabáda voličov prostredníctvom nezmyselných návrhov, aby dali hlas práve jemu.

Líder OĽaNO sa však nevzdáva a predvolebnú kortešačku chce preniesť na plecia premiéra Ódora. Návrh na vyplatenie 500-eurovej odmeny, pre toho kto príde voliť, už raz zákonodarný zbor jasne odmietol. Matovičovi to asi nestačí, lebo si je vedomý toho, že občanom už nemá čo ponúknuť, len ak priamo peniaze do vrecka. Vôbec sa netrápi tým, kto to zaplatí, lebo on v novej vláde s veľkou pravdepodobnosťou sedieť nebude.

Keď to neprešlo jemu, teraz to žiada od premiéra úradníckej vlády. „Keď všetkých ľudí, ktorí prídu zabojovať 30. septembra o záchranu demokratického Slovenska, podporia 500 eurami bez ohľadu na to, koho voliť budú, a ak bude PVV v tom duchu, v ktorom ho mi prezentoval pán premiér, tak si viem predstaviť tú vládu podporiť,“ vyhlásil Matovič v reakcii na otázku, či podporí programové vyhlásenie úradníckej vlády.

Sám uvidel, že jeho už nikto nechce počúvať, tak aspoň takto sa snaží vydierať premiéra. Na sociálnej sieti napísal, aby Ódor dokázal vysvetliť politickým stranám, že demokratickému Slovensku ide 30. septembra naozaj o život. Vlastne, aby ich on presvedčil zahlasovať za Matovičovu „atómovku“.

Ódor vlastne ani podporu nemusí získať

Premiér sa zatiaľ k návrhu nevyjadril, ale myslím si, že sa ani nebude veľmi snažiť pomôcť týmto spôsobom Matovičovi vo voľbách.

Bez ohľadu na to, či vláda získa dôveru alebo nie, je si vedomý toho, že krajinu povedie až k predčasným voľbám. Samozrejme pohodlnejšie by vládol po získaní dôvery, lebo v opačnom prípade bude kabinet pracovať iba v obmedzenom režime, podobne ako ten menšinový premiéra Eduarda Hegera.

Všetci členovia vlády sú si vedomí, že sú tam iba na obmedzené obdobie a pravdepodobne nikto z nich nemá politické ambície. Prečo by preto mali v ich mene hľadať Matovičovi podporu pre jeho predvolebné návrhy.

Všetkým je tiež jasné, čo by 500 eur pre voliča urobilo s verejnými financiami a oni práve boli prezidentkou poverení, aby okrem iného strážili štátnu kasu. Radšej nech sa na nich nahnevá expremiér akoby v budúcnosti práve im vyčítali, že spôsobili chaos so štátnymi peniazmi.

Ódor vie, že bez podpory OĽaNO dôveru v parlamente nezíska, ale asi je aj to pre neho lepšie, ako niekomu robiť predvolebného poskoka. V kabinete sú predsa odborníci a nie politickí nominanti. Nikomu nič nedlžia a po voľbách s čistým štítom opustia svoje dočasné funkcie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard HegerIgor MatovičĽudovít Ódor
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti