Týždeň očami Pavla Urbana: Danko a Harabin môžu zdramatizovať prezidentské voľby

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Štefan Harabin, Vlasť
Štefan Harabin. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Blížiace sa prezidentské voľby možno nebudú také jednoznačné, ako sa predpokladalo. Favoritmi v prvom kole sú Peter Pellegrini a Ivan Korčok. V tom druhom však môžu prekvapivo skomplikovať situáciu kandidáti, ktorí prvé neprekročia.

Harabinoví voliči môžu Pellegrinimu chýbať

Najnevyspytateľnejším je Štefan Harabin. Samozrejme osobne očakáva, že voľby vyhrá, ale pri realistickom scenári nie je ochotný podporiť Pellegriniho alebo Korčoka v prípadnom druhom kole.

Hlasy voličov Harabina očakával predovšetkým líder Hlasu-SD a ich absencia vo voľbách by mu značne skomplikovala boj o prezidentské kreslo. Podpora asi očakávaných 10 percent voličov bývalého ministra spravodlivosti v druhom kole by v konečnom sčítaní hlasov možno mohla chýbať. „Poviem ľuďom, aby zostali v druhom kole doma,” tvrdí Harabin.

Či sa tak aj stane uvidíme, ale pravdou je, že jadru jeho voličov Pellegrini určite nie je po chuti. Jeho nemastné-neslané vyjadrenia ich určite neprilákajú k volebným urnám, lebo svoj hlas chcú dať práve osobe, ktorá si nevyberá slová v predvolenej kampani.

Podľa prieskumu až 37 percent potenciálnych voličov Harabina v parlamentných voľbách volilo Smer-SD, kde jeho predseda sa vyjadroval podobne, ako teraz exminister spravodlivosti.

Boj o voličov Pellegriniho, lebo Korčokových ťažko osloví, potvrdzuje aj podnet na volebnú komisiu, aby preskúmala samotnú kandidatúru predsedu parlamentu. Problémom je vraj, že registráciu kandidatúry nepodpísal šéf Národnej rady SR, ale len podpredseda Ľuboš Blaha. „Tu vám zodpovedne hovorím, keby Pellegrini vyhral voľby, budú vyhlásené za neplatné,“ uviedol počas nedávneho mítingu v Malackách.

Poznajúc doterajšie správanie Harabina netreba vylúčiť, že prípadné zvolenie Pellegriniho by spochybňoval aj na súdoch, čo môže situáciu ešte viac skomplikovať.

Danko sa tiež vyhráža lídrovi Hlasu-SD

Netreba zabúdať ani na Andreja Danka. Jeho predvolebné preferencie sa zatiaľ pohybujú okolo dvoch percent, ale aj tie by mohli chýbať práve Pellegrinimu, ak ho šéf národniarov nepodporí.

Podobne ako Harabin aj Danko hľadá voličov v Pellegriniho tábore. Vyjadril napríklad obavy, ako to bude v parlamente fungovať, ak sa jeho predseda sa stane hlavou štátu. „Nevedia to v Hlase definovať. Nevedia nám povedať, ako to bude fungovať,“ uviedol, čím nepriamo naznačil, že by v zákonodarnom zbore mohol nastať chaos.

Prednedávnom tiež vyslovil obavy, že sa môže rozpadnúť aj vládna koalícia, lebo Pellegrinimu by zachutila moc. „Ak bude prezident, do roka a do dňa Robert Fico nebude premiér,“ tvrdí šéf národniarov.
Dankove útoky na lídra Hlasu-SD začali ešte skôr. Pamätáme si na jeho výrok , že  „nestačí sa len usmievať, odpovedať treba aj na otázky, s kým žije, koho má rád, koľko má detí a z čoho je financovaná kampaň.“

Prezidentské voľby sú zároveň ideálnou šancou niečo získať aj pre vlastnú stranu. Ešte skôr zahlásil, že v prípade Pellegriniho presunu do prezidentského paláca, by bolo treba otvoriť koaličnú zmluvu a znovu prerozdeliť niektoré funkcie vo vedení krajiny. Hlas-SD to samozrejme ihneď zamietol, lebo by sa tým uprednostnil vlastný záujem predsedu pred záujmom strany.

Neprekvapme sa, ak čoskoro do parlamentu pribudnú návrhy národniarov, ktoré budú naozajstným testom pre Pellegriniho. Ak ich podporí, mohol by stratiť časť liberálnejších voličov, v opačnom prípade zasa hlasy národniarov a niektorých voličov Smeru-SD.

Premiér Robert Fico sa do tohto súboja zatiaľ aktívne nezapája. Nebezpečné pre neho bude, ak to ohrozí jeho vlastnú pozíciu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej DankoIvan KorčokĽuboš BlahaPeter PellegriniŠtefan Harabin
Firmy a inštitúcie Hlas - sociálna demokraciaSMER-SD