Ukrajina bojuje proti falšovaným tabakovým výrobkom, colníci zhabali stovky cigariet

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
cigarety
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Na Ukrajine naďalej pokračuje boj proti falšovaným tabakovým výrobkom. Ako referuje web thepage.ua, colníci v meste Černivci zadržali dve cisterny s plynom, v ktorých bolo 335 balení s falošnými cigaretami Marlboro, ktoré vyrobila tabaková továreň v obci Hošča v Rivnenskej oblasti.

Po vypuknutí vojny na Ukrajine sa spoločnosť Ukrainian Tobacco Production v Hošči stala centrom výroby falšovaného tabaku.

Falšovanie známych značiek

Dosiaľ colníci natrafili väčšinou na falzifikáty menej známych značiek, no úrady po prvý raz odhalili kontraband známejších značiek. Napríklad v Nemecku stojí krabička cigariet Marlboro 8,50 eura, kým náklad továrne v Hošči je desať až 15 hrivien.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Tabaková továreň v Hošči pritiahla pozornosť predstaviteľov skupiny G7. Zhabanie falošných cigariet Marlboro sa udialo práve v čase, keď sa v Kyjive konalo stretnutie zástupcov G7, na ktorom medzinárodní partneri Ukrajiny upozornili na rozsah pašovania falšovaných cigariet známych značiek z Ukrajiny do Európskej únie.

Trpí ukrajinský štátny rozpočet

Do boja proti nelegálnemu trhu sa zapojili osobitní predstavitelia USA a veľvyslanci G7, pričom orgány činné v trestnom konaní zintenzívnili svoje úsilie. Telegramové kanály, ktoré dosiaľ predávali nelegálne cigarety, prestávajú predávať alebo vymazávajú stránky.

Pre nelegálne tabakové výrobky a s tým súvisiace úniky na daniach trpí aj ukrajinský štátny rozpočet. Ten na jeseň minulého roka prišiel o 20 miliárd hrivien, pričom tento rok sa rozpočtové straty zvýšili na 23 miliárd hrivien.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Európska úniaG7