Únia miest Slovenska je po rokovaní s ministerstvom nespokojná s návrhom rozpočtu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, štátny rozpočet
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Únia miest Slovenska (ÚMS) je po rokovaní s Ministerstvom financií SR (MF SR) nespokojná s návrhom rozpočtu pre rok 2024.

Návrh opatrení

Ako uviedla hovorkyňa ÚMS Daniela Piršelová, od rezortu očakáva najneskôr v prvom štvrťroku budúceho roka návrh ďalších kompenzačných opatrení na výdavky, ktoré návrh rozpočtu nezohľadnil.

„Návrh rozpočtu pre rok 2024 bude pre samosprávy znamenať zníženie rozsahu a kvality služieb poskytovaných obyvateľom, a to aj napriek zvyšovaniu daní a poplatkov, ku ktorým boli mestá nútene pristúpiť,“ uviedla.

ÚMS upozornila, že podielové dane budú v budúcom roku na úrovni roku 2023, napriek zvýšeným výdavkom, ktoré majú mestá na mzdy zvýšené z rozhodnutia štátu.

Ďalšie zvýšenie výdavkov vyvolané infláciou sa týka aj jedální v školách, centier voľného času, škôlok, osvetlenia, kosenia, oprav ciest, či bezpečnosti ,“ poznamenala hovorkyňa s tým, že vo všetkých týchto službách majú mestá zvýšené výdavky rovnako, ako ich majú aj všetky domácnosti.

Zastavenie čerpania eurofondov

Táto situácia podľa ÚMS súčasne zastavuje rozvojové aktivity a čerpanie eurofondov v mestách, ktoré nemajú prostriedky na prípravu potrebných projektov.

„Matovičova a Hegerova vláda poškodila svojimi rozhodnutiami samosprávu a tieto škody je potrebné čo najskôr vyriešiť. Potreba dofinancovania samospráv v stovkách miliónov eur je nevyhnutná,“ apeluje ÚMS.

Zástupcovia MF SR prisľúbili priebežné konzultácie k identifikovaným problémom a deklarovali snahu ministerstva zabrániť prijímaniu rozhodnutí s finančnými vplyvmi na samosprávu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniela Piršelová
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRÚnia miest Slovenska