- aktualizované 24. januára 2024, 19:43
Už desiaty deň opoziční poslanci obštruujú návrh na skrátené legislatívne konanie k vládnej novele Trestného zákona. Tá ma za cieľ zrušiť Úrad špeciálnej prokuratúry či znížiť tresty za korupciu.
Poslanci parlamentu budú o návrhu rokovať až do prerokovania bodu. Čaká ich teda nočné rokovanie. Hlasovať o tomto bode budú poslanci na najbližšom hlasovaní, ktoré je naplánované v štvrtok o 11:00.
Odznelo aj uznesenie EP
Procedurálny návrh v súvislosti s týmito zmenami podal predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas-SD), poslanci ho odsúhlasili.
Zmena trestnej politiky nemôže prebehnúť bez diskusie v skrátenom konaní, Čaputová požiada o vystúpenie v NRSR
Do rozpravy je stále ústne prihlásených viac ako 20 rečníkov, ich vystúpenie môže trvať najviac desať minút. Na jednotlivé vystúpenia svojich kolegov sa zákonodarcovia môžu prihlásiť s faktickou poznámkou, ktorá trvá dve minúty.
Ďalšia hodina rokovania
V úvode dňa vystúpil v rozprave poslanec hnutia Progresívne Slovensko Michal Sabo, ktorý čítal uznesenie Európskeho parlamentu (EP), ktorý sa k plánovaným zmenám v trestnom práve vyjadril. EP hlboko znepokojuje neodôvodnené využívanie zrýchleného legislatívneho procesu zo strany vlády Roberta Fica (Smer-SD).
„Vyzýva vládnych predstaviteľov, aby sa zdržali spochybňovania zákonností súdnych rozhodnutí, vyjadruje hlboké znepokojenie nad ohlásenými plánmi prijať právne predpisy, ktoré by oslabili občiansky sektor, a to aj obmedzením práce mimovládnych organizácií, varuje pred akýmkoľvek politickým zasahovaním do redakčnej nezávislosti a novinárskej integrity, so znepokojením berie na vedomie plánovanú reštrukturalizáciu RTVS, hlavného verejnoprávneho vysielateľa v krajine,“ čítal v uznesení.
Rezolúcia europarlamentu bojuje za záujmy Slovenska, európskym inštitúciám chýbajú argumenty vlády, hovorí Bilčík (video)
Na jeho vystúpenie sa vtedy prihlásilo 25 poslancov s faktickou poznámkou, opozícia tak natiahla čas rokovania o tomto bode o ďalšiu hodinu.