V hlavnom meste rokovali zástupcovia strán konfliktu, teda Moldavska a Podnesterska.
V Bratislave sa skončili dvojdňové rokovania o podnesterskom konflikte v takzvanom formáte 5+2. Hostiteľmi schôdzky boli minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a úradujúci predseda Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Miroslav Lajčák a Franco Frattini, ktorý je osobitným predstaviteľom úradujúceho predsedu OBSE pre Podnestersko.
Video: Tisíce ľudí protestovali proti voľbám na východe Ukrajiny, považujú ich za ústupok Rusku
V Bratislave rokovali zástupcovia strán konfliktu, teda Moldavska a Podnesterska, sprostredkovatelia, ktorými sú zástupcovia Ruskej federácie, Ukrajiny a OBSE (5) a pozorovatelia z Európskej únie a USA (2). Agentúru SITA o tom informoval tlačový odbor ministerstva zahraničia.
Podnesterský konflikt
Stretnutie sa oficiálne označuje ako Stála konferencia OBSE pre politické otázky v rámci rokovacieho procesu pre urovnanie podnesterského konfliktu. „Bratislava je rodiskom týchto rozhovorov. Práve tu, v Bratislave, bolo v roku 2002 prijaté rozhodnutie o päťstrannom formáte rokovaní,“ pripomenul slovenský minister na úvod schôdzky.
V uplynulých rokoch sa zasadnutia 5+2 uskutočnili v Berlíne (2016), vo Viedni (2017) a v Ríme (2018). Slovensko toto stretnutie zorganizovalo ako súčasť nášho tohtoročného predsedníctva v OBSE.
Zlepšovanie podmienok
Na berlínskej schôdzke 5+2 v roku 2016 bol prijatý protokol, ktorý definoval päť oblastí opatrení na budovanie dôvery, ako napríklad apostilácia podnesterských univerzitných diplomov, podnesterské ŠPZ, telekomunikácie, ekologické otázky a trestné veci.
V Kyjeve sa stretli stovky demonštrantov, nesúhlasia s dohodou s proruskými separatistami
V nasledujúcich rokoch bol balíček opatrení rozšírený o fungovanie škôl s vyučovaním v latinke, poľnohospodárska pôda v Dubasari a most Gura Bicului/Byčok. Cieľom opatrení je zlepšenie životných podmienok civilného obyvateľstva na oboch stranách rieky Dnester.
Balíček Berlín+
Zámerom stretnutia v slovenskej metropole bola implementácia zostávajúcich bodov takzvaného balíčka Berlín+, ktoré sa ešte nepodarilo úspešne uviesť do praxe, tiež identifikácia nových opatrení.
„Rokovania prebiehali v konštruktívnom duchu, aj keď v niektorých prípadoch sa ťažko rodila zhoda na formuláciách priorít Podnesterska a Moldavska,“ poznamenal šéf slovenskej diplomacie.
Vzhľadom na nedostatok času sa účastníci zasadnutia dohodli, že v rokovaniach budú v nasledujúcich dňoch a týždňoch pokračovať s cieľom zakotviť obojstranne prijateľné formulácie k jednotlivým bodom do Bratislavského protokolu.