V kauze Maják nádeje by mal čoskoro padnúť rozsudok, obžalovaný exminister hospodárstva Rusko sa onedlho dozvie verdikt

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kauza miliónových zmeniek, Pavol Rusko
Exminister hospodárstva a bývalý riaditeľ TV Markíza Pavol R. pred začiatkom hlavného pojednávania v kauze televíznych zmeniek. Na Pavla R. a Mariána K. podala TV Markíza trestné oznámenie za údajné falšovanie cenných papierov v hodnote takmer 70 miliónov eur a marenie spravodlivosti. Pezinok, 22. júl 2019. Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková
Tento článok pre vás načítala AI.

V kauze Maják nádeje, v ktorej čelí obžalobe bývalý riaditeľ televízie Markíza a exminister hospodárstva Pavol Rusko by mal vo štvrtok 23. novembra na Mestskom súde Bratislava I padnúť verdikt.

Falšovanie zmeniek

Súd totiž ešte začiatkom októbra vo veci ukončil dokazovanie a pojednávanie odročil za účelom prednesu záverečných rečí a vyhlásenia rozsudku. Rusko v tejto záležitosti čelí obžalobe, že z dotácií určených pre mimovládnu organizáciu financoval v roku 2015 produkciu muzikálu v Prahe.

V predmetnej kauze je Rusko stíhaný pre trestný čin subvenčného podvodu. Popri tom je právoplatne odsúdený pre falšovanie miliónových televíznych zmeniek na 19 rokov väzenia.

Prípad objednania vraždy

Na Mestskom súde Bratislava I zároveň Rusko čelil procesu pre údajnú objednávku vraždy jeho bývalej obchodnej partnerky Silvie Klaus Volzovej. V tejto veci bol oslobodený, avšak pre odvolanie prokurátora sa vecou bude ešte zaoberať Krajský súd v Bratislave.

Stíhanie v kauze Maják nádeje bolo pôvodne dvakrát zastavené, prokurátorka však neskôr dala vyšetrovateľovi pokyn opäť konať a vec došetriť. Centrum bolo zriadené v roku 2002 ako spoločná nezisková organizácia bratislavského Starého Mesta a Nadácie Markíza.

Mestská časť pre ňu poskytla budovu na Karpatskej ulici. Začiatkom roka 2015 prevzal vedenie centra Pavol Rusko. Podľa obžaloby z finančných prostriedkov určených na fungovanie Majáka nádeje financoval muzikál Rómeo a Júlia, ktorý produkoval v Prahe.

Muzikál Rómeo a Júlia

Konkrétne išlo spolu o 101 000 eur, pričom financie podchádzali od Bratislavského samosprávneho kraja (15 000 eur) a Ústredia práce sociálnych vecí a rodiny (86 000 eur). Rusko sa obvineniu bráni tým, že peniaze nadácii vrátil prostredníctvom predaja lístkov.

„Všetky finančné prostriedky sa vrátili spolu so ziskom 5 000 eur,“ vyhlásil v decembri 2022. V kauze centra pre zneužívané ženy sa viedlo aj trestné stíhanie pre porušenie povinností pri správe cudzieho majetku. To sa týkalo zámeru predať jeho budovu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Pavol RuskoSylvia Klaus Volzová
Firmy a inštitúcie Krajský súd v BratislaveMestský súd BratislavaTV MarkízaÚPSVaR Ústredie práce sociálnych vecí a rodiny