Zvýšenie počtu volebných obvodov sa nateraz javí ako málo pravdepodobné. Skôr by sa mohlo podariť vylepšenie niektorých existujúcich volebných pravidiel. Vyplýva to z vyjadrení politikov vládnych strán pre agentúru SITA.
Vláda má pritom vo svojom programe začatie odbornej diskusie, ktorej cieľom bude analýza úpravy volebného systému a zmeny volebných obvodov vo voľbách do parlamentu.
Zmeny volebných pravidiel
Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) tvrdí, že podporuje odbornú diskusiu na túto tému. „Predpokladáme, že bude aj predmetom rokovania koaličných rád,“ uviedol Peter Dojčan z Mediálneho tímu OĽaNO.
Poslanec Sme rodina Miloš Svrček povedal, že otázka voleného systému je momentálne vecou rokovaní. „Skôr si myslím, že zachovanie jedného volebného obvodu je viac pravdepodobné, ako vytvorenie ôsmich volebných obvodov,“ povedal Svrček.
Rokovanie za okrúhlym stolom o referende za predčasné voľby skončilo fiaskom
Pripustil čiastkové zmeny teraz platných volebných pravidiel s tým, že sa čaká na výsledok rokovaní komisie na ministerstve vnútra.
Zjednodušenie voľby zo zahraničia
Tímlíder strany Sloboda a Solidarita (SaS) Martin Klus povedal, že strana považuje zvýšenie volebných obvodov za chybu. „Naopak, podporujeme myšlienku, že veľkosť volebného obvodu má kopírovať teritórium, pre ktoré sa schvaľuje legislatíva volenými poslancami. Takýto režim má totiž z nášho pohľadu v tejto chvíli viac výhod ako nevýhod,“ zhodnotil Klus.
Koalícia podľa Fica prejavila neúctu k inštitútu referenda. Chcú obísť názor občanov, tvrdí šéf Smeru
Doplnil, že pre zvýšenie okrem iného aj regionálnej legitimity volených poslancov je strana pripravená diskutovať o zmene váhy preferenčných hlasov, aj ďalších úpravách volebného systému. Medzi ne zaradil napríklad ďalšie spájanie volieb, a to prezidentských a do Európskeho parlamentu, či výrazné zjednodušenie voľby zo zahraničia vrátane možnosti takzvanej predčasnej voľby.
Chabé zastúpenie regiónov v NR SR
Podľa poslankyne Za ľudí a primátorky Lučenca Alexandry Pivkovej sa jednoobvodový volebný systém už roky ukazuje ako nevhodný a nedokonalý pre podmienky na Slovensku. Poukázala na to, že každé volebné obdobie sa ukazuje nerovnomerné zastúpenie regiónov v Národnej rade SR.
„Len pre porovnanie, v súčasnom volebnom období máme zvolených 60 poslancov z Bratislavského kraja a len 13 z Banskobystrického, dokonca len 8 z Trenčianskeho kraja. Občania, odborníci, ale aj niektorí politici už roky volajú po zmene volebného systému tak, aby bol adresnejší a pomerne zastúpený. Aby sa obyvatelia jednotlivých regiónov vedeli jednoznačne stotožniť so svojím zástupcom v najvyššom zákonodarnom zbore a v prípade problémov sa vedeli na neho kedykoľvek obrátiť vo svojom regióne,“ zdôraznila poslankyňa.
Hlas-SD: Podpora obrannej dohody s USA je najvážnejšiu chybou hlavy štátu
Strana Za ľudí podľa Pivkovej „jednoznačne podporuje“ zmenu volebného systému. „V odborných kruhoch sa na túto tému už dlho diskutuje, ktorý model by bol vhodnejší. Niekto navrhuje model 3 + 1, niekto 8 samostatných volebných obvodov, niekto ponechať súčasný model. Skôr ako však začneme s reformou volebného systému, musíme prísť s reformou verejnej správy, po ktorej volajú samosprávy už niekoľko volebných období,“ dodala poslankyňa.
Mečiarov jeden volebný obvod
Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) otvoreným listom tento týždeň požiadalo vládu o vyjadrenie, kedy a akým spôsobom chce koalícia zmeniť volebné pravidlá a zrušiť jeden volebný obvod.
Riaditeľ Kancelárie ZMOS Michal Kaliňák uviedol, že zastúpenie regiónov nezávisí od volebných výsledkov, ale najmä od toho, aké miesto na kandidátnej listine priradí stranícka centrála jednotlivým kandidátom z regiónov.
ZMOS vyzvalo vládu na zrušenie jedného volebného obvodu, problémom je chabé zastúpenie regiónov v NR SR
Po nežnej revolúcii v 90. rokoch ľudia vyberali poslancov v štyroch krajoch, a to v bratislavskom, stredoslovenskom, východoslovenskom a v hlavnom meste Bratislava.
Krátko pred voľbami v roku 1998 premiér Vladimír Mečiar (HZDS) presadil jeden volebný obvod. Odvtedy s prestávkam politici hovoria, že jeden obvod zrušia, ale nie je na to dostatočne veľká politická vôľa.