V Kosove obvinili obchodníkov s ľudskými orgánmi

Oblicky.jpg
Pixabay.com

PRIŠTINA 12. novembra (WEBNOVINY) – Prokurátor Európskej únie v Kosove vzniesol obvinenia voči siedmim osobám, ktorí majú byť zapletené do medzinárodnej siete ilegálneho obchodu s orgánmi. Vo štvrtok o tom informovala agentúra Associated Press (AP). Obvinení sa skutkov mali dopustiť až po vyhlásení kosovskej nezávislosti v roku 2008, hoci doteraz sa o tejto bývalej juhosrbskej provincii písalo v súvislosti s obchodovaním s ľudskými orgánmi najmä z vojnových a povojnových časov.

Organizovaná kriminálna skupina podľa prokuratúry EÚ, ktorá patrí pod misiu EULEX pôsobiacu v Kosove, privážala do krajiny ľudí, aby im tam neskôr odobrala ľudské orgány určené na transplantácie. Celkovo sa policajtom podarilo zatiaľ vypátrať 20 osôb, ktorí vo falošnej viere, že im za odobraté orgány zaplatia, pricestovali do Kosova. „Tieto obete boli dovezené z iných krajín, následne ich prepravili na letisko v Prištine s falošným sľubom, že im zaplatia za odobratie obličiek,“ uviedol prokurátor Jonathan Ratel. Obetiam podľa neho „orgánová mafia“ prisľúbila vyplatenie sumy až do výšky 20 tisíc dolárov (14 500 eur), pričom „objednávatelia“ orgánov za ne zaplatili od 80 do 100 tisíc eur. Obete mali pochádzať z Moldavska, Kazachstanu, Ruska a Turecka a išlo o chudobných ľudí.

Medzi obvinenými je päť Kosovčanov vrátane Illira Rrecaja, bývalého vysokopostaveného predstaviteľa kosovského ministerstva zdravotníctva. Ďalšími majú byť dvaja tureckí doktori a jeden Izraelčan hľadaný Interpolom. Orgány mali svojim obetiam odoberať na súkromnej klinike Medicus v Prištine.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom