V Nemecku odsúdili dvoch Slovákov, súd skonfiškoval veci za desiatky miliónov eur

Peniaze, euro, súd
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Dvoch slovenských občanov v nemeckom Mníchove uznali vinnými v prípade cezhraničných podvodov s daňou z pridanej hodnoty (DPH). Informuje o tom oficiálny web Európskej prokuratúry (EPPO).

Používali karuselový systém

V novembri 2021 zatkli v Česku, Rumunsku a na Slovensku dovedna šesť osôb pre podozrenie zo založenia zločineckej organizácie. Jedného z nich odsúdili v apríli a najnovšie tento týždeň obvinili aj ďalších dvoch.

Členovia zločineckej organizácie používali pri podvodoch s DPH takzvaný karuselový systém s opakovaným obehom platinových mincí prostredníctvom tých istých spoločností. Keďže niektoré z týchto spoločností si neplnili svoje daňové povinnosti, ich trestná činnosť viedla k odhadovanej daňovej strate v Nemecku vo výške najmenej 23 miliónov eur.

Jadro trestnej činnosti sa nachádzalo v Hamburgu, Chemnitzi a Mníchove a pranie špinavých peňazí bolo organizované predovšetkým v Česku a na Slovensku s prepojením na Rumunsko.

Milión zadržaný na účte

Prvý z obvinených, muž so slovenským a českým občianstvom a šéf zločineckej organizácie, bol odsúdený na šesť rokov a deväť mesiacov odňatia slobody. Súd zároveň vydal príkaz na skonfiškovanie vecí v hodnote viac ako 10 miliónov eur. Na jeho bankových účtoch a vo forme nehnuteľností na Slovensku bol doteraz zadržaný milión eur.

Druhá obvinená, slovenská občianka, bola odsúdená na štyri roky a tri mesiace odňatia slobody. V jej prípade súd nariadil zhabanie ďalšej sumy vo výške viac ako 10 miliónov eur. Dosiaľ bol na jej bankových účtoch a vo forme nehnuteľností na Slovensku zadržaný taktiež milión eur.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom