Podľa správy, ktorú vo štvrtok zverejnila Organizácia Spojených národov (OSN) a ďalšie agentúry, viac ako pol milióna ľudí v Pásme Gazy, čo je štvrtina tamojšieho obyvateľstva, hladuje v dôsledku „žalostne nedostatočného“ množstva potravín, ktoré sa na územie dostávajú od 7. októbra, keď izraelská armáda odpovedala na útok militantného hnutia Hamas.
Humanitárna kríza
Správa poukázala na humanitárnu krízu v Pásme Gazy po viac ako 10 týždňoch nepretržitého bombardovania a bojov.
Podľa údajov v správe rozsah hladu obyvateľstva v Pásme Gazy takmer zatienil dokonca aj hladomor v Afganistane a Jemene počas ostatných rokov.
Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt
„Nikdy som nevidel niečo v takom rozsahu, ako sa deje v Pásme Gazy. A takou rýchlosťou. Ako rýchlo sa to stalo, len za dva mesiace,“ povedal Aríf Husaín, hlavný ekonóm Svetového potravinového programu (WFP).
Boje potrvajú ešte mesiace
Izrael tvrdí, že je v záverečnej fáze odstraňovania militantov Hamasu zo severu Pásma Gazy, ale na juhu ho čakajú mesiace bojov.
Na severe Pásma Gazy nezostala už žiadna funkčná nemocnica, stali sa hlavným ohniskom napätia
Vo vojne, ktorú vyvolalo smrtiace besnenie Hamasu zo 7. októbra a únos rukojemníkov v Izraeli, zahynulo takmer 20-tisíc Palestínčanov.
Približne 1,9 milióna obyvateľov Pásma Gazy, čo je viac ako 80 % obyvateľstva, bolo vyhnaných zo svojich domovov, pričom viac ako milión ľudí sa teraz tiesni v prístreškoch OSN.