V Pásme Gazy začalo platiť dočasné prímerie, prestávka v bojoch by mala trvať niekoľko dní

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Izrael, Palestína
Izraelský tank prechádza ulicou v meste Gaza. Foto: Israel Defense Forces via AP
Tento článok pre vás načítala AI.

V Pásme Gazy začalo platiť dočasné prímerie medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas, ktoré má dať priestor výmene desiatok rukojemníkov zadržiavaných militantmi a Palestínčanov väznených v Izraeli. Prestávka v bojoch sa začala o 7:00 miestneho času a mala by trvať prinajmenšom štyri dni.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Hamas sa zaviazal, že počas prímeria prepustí najmenej 50 zo zhruba 240 rukojemníkov, ktoré s ďalšími militantmi uniesli do Pásma Gazy po útoku na Izrael zo 7. októbra.

Izrael výmenou za to prepustí troch Palestínskych väzňov za každého jedného prepusteného rukojemníka. Prepúšťanie by sa malo odohrať v priebehu nasledujúcich štyroch dní.

Prímerie dosiahli tento týždeň po týždňoch intenzívnych nepriamych rokovaní, v ktorých Katar, USA a Egypt slúžili ako mediátori. Ak vydrží, bude znamenať prvú významnú prestávku v bojoch odvtedy, čo Izrael pred siedmimi týždňami vyhlásil Hamasu vojnu.

Útok Hamasu na Izrael v októbri neprežilo zhruba 1 200 ľudí. Izrael na útok zareagoval masívnou vzdušnou aj pozemnou ofenzívou v Pásme Gazy, ktorá má už najmenej 13 300 obetí.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať