Blanár telefonoval s ministrom zahraničných vecí Izraela, víta dohodu o dočasnom prímerí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár
Foto: FB, www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár vo štvrtok telefonoval s ministrom zahraničia Izraela Eli Cohenom. Témou rozhovoru bola aktuálna situácia na Blízkom východe vo svetle dohody o dočasnom prímerí medzi Izraelom a Hamasom. Ako uviedol Blanár, dohoda je výbornou správou a veľmi ju víta.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

„Umožní humanitárnu prestávku v bojoch a desiatkam izraelských rukojemníkov, predovšetkým tým najzraniteľnejším, vrátiť sa domov. Zároveň vytvorí priestor na doručenie väčšieho množstva tak potrebnej humanitárnej pomoci,“ uviedol Blanár.

Predpoklad dlhodobejšieho prímeria

Svojmu partnerovi tlmočil aj očakávanie, že dohoda môže byť predpokladom pre dlhodobejšie prímerie.

„Dúfam, že bude dodržiavaná, aby mohla slúžiť ako základ pre trvalejšie riešenie súčasnej situácie,“ uviedol šéf slovenskej diplomacie. Zároveň kategoricky odsúdil októbrový útok Hamasu na Izrael a uznal právo Izraela na primeranú sebaobranu v súlade s medzinárodným právom.

Prehlbovanie spolupráce

V súvislosti s katastrofálnou humanitárnou situáciou v Pásme Gazy minister zdôraznil potrebu dôslednej ochrany palestínskeho civilného obyvateľstva zo strany Izraela. Zároveň vyjadril podporu diplomatickému úsiliu Európskej únie a OSN zameranému na posilnenie a zintenzívnenie humanitárnej pomoci pre civilné obyvateľstvo v enkláve.

Ministri počas rozhovoru ocenili vzájomné vzťahy Slovenska a Izraela a vyjadrili záujem o prehlbovanie spolupráce vo viacerých oblastiach.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Juraj Blanár
Firmy a inštitúcie Európska úniaMZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SROrganizácia Spojených národov (OSN)