Aktualizované: V Podunajských Biskupiciach sa ľudia postavili proti skládke odpadu, škodí vraj Žitnému ostrovu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Podunajské Biskupice, skládka odpadov
Zhromaždenie občanov za zatvorenie nelegálnej skládky odpadov spoločnosti Vassal EKO na Lieskovskej ceste v MČ Podunajské Biskupice. Bratislava, 23. apríl 2018. Foto: SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 23. apríla 17:05 

BRATISLAVA 23. apríla (WebNoviny.sk) – V bratislavskej mestskej časti Podunajské Biskupice na Lieskovskej ulici sa uskutočnilo v pondelok protestné zhromaždenie občanov za zatvorenie nelegálnej skládky odpadov spoločnosti Vassal EKO s.r.o. Podľa občanov odpad, ktorý sa tam nachádza, poškodzuje pôdu a spodné vody na celom Žitnom ostrove.

Cieľom zhromaždenia bolo získať dostatočné množstvo podpisov a dosiahnuť tak zákaz užívania skládky, ktorá je podľa obyvateľov mestskej časti, ale aj vedenia samosprávy postavená načierno.

Na zhromaždení sa zúčastnilo približne štyridsať ľudí vrátane starostky Podunajských Biskupíc Alžbety Ožvaldovej, poslankyne Národnej rady SR (NR SR) za stranu Sloboda a Solidarita Anny Zemanovej a poslanca NR SR Petra Marčeka, na ktorého podnet sa zhromaždenie konalo.

Na činnosť nemá povolenie

“K zhromaždeniu som sa pridala preto, lebo do parlamentu budem predkladať návrh zákona chránenej vodohospodárskej oblasti Žitný ostrov, ktorá je ohrozená znečisťovaním a jedným z ohrození sú aj takéto nelegálne skládky. Z môjho pohľadu je to preto nelegálna skládka, lebo na základe dokladov, ktoré som mala k dispozícii vidieť, že spoločnosť Vassal EKO s.r.o. na túto činnosť nemá povolenie,“ uviedla poslankyňa NR SR Anna Zemanová.

Ako ďalej dodala, je to zároveň aj v súlade s rozhodnutím mestskej časti Podunajské Biskupice, kde sa píše o odstránení tejto čiernej skládky. “Podľa záberov z dronov sa na skládke nachádza všetko možné, od biologického odpadu cez iné znečisťujúce látky,“ zdôraznila Zemanová.

Dodatočné povolenie sa nevydáva

Podľa starostky Podunajských Biskupíc Alžbety Ožvaldovej je odstránenie skládky úlohou okresného úradu odboru starostlivosti o životné prostredie, lebo ten vydáva na skládky odpadov rôzne povolenia alebo ich zamietne.

“V tomto areáli nie sú povolenia, územné rozhodnutia ani stavebné povolenia na prevádzkovanie jednotlivých strojov, ani na jednotlivé objekty. Mestská časť tak už začala s oznámením o odstránení tejto stavby, respektíve o dodatočnom povolení. Ale dodatočné povolenie na to, čo je nelegálne, sa nevydáva,“ pripomenula Ožvaldová.

Poslanec NR SR Peter Marček sa na zhromaždení vyjadril, že ho informovali obyvatelia mestskej časti o tom, aký je skutočný stav na skládke. “Som prekvapený, že takú dlhú dobu môže takýto bordel existovať nielen tu, ale vôbec v Bratislave. Skládka, ktorá už dosahuje výšku takmer štvorposchodového domu, znečisťuje vodu, ktorá je na tomto území najkvalitnejšia a som šokovaný z toho, že nikomu na tom nezáleží,“ uviedol Marček.

Stanovisko spoločnosti

„Na pozemkoch Vassal Eko nie je žiadna skládka a rozhodne nie čierna. Kopec, o ktorom hovoríte, je tam minimálne 30 – 40 rokov. Ten pozemok nám nepatrí, je len priamo vedľa nášho. Naša firma robí recykláciu, odpad sa sem nezváža ,navždy´, ale len na spracovanie – teda iné firmy k nám privezú odpad, ktorý sa triedi a ďalej recykluje. To, čo sa zrecyklovať nedá, sa odváža do mestskej spaľovne.

Aby sme stihli odpad spracovávať, recyklačná linka beží skoro nepretržite. Samozrejme, Bratislava stále rastie, produkuje sa oveľa viac odpadu, a práve preto už o niekoľko týždňov spustíme úplne novú a omnoho efektívnejšiu recyklačnú linku,“ uvádza sa v stanovisku spoločnosti Vassal EKO, ktoré agentúre SITA poskytla hovorkyňa spoločnosti Vassal EKO Andrea Čurná.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alžbeta OžvaldováAnna ZemanováPeter Marček