Keby sa parlamentné voľby konali v polovici júla, vyhrala by ich strana Smer-SD so ziskom 18,1 percenta hlasov. Vyplýva to z prieskumu Agentúry AKO pre televíziu Joj.
Viac ako sedem percent pre OĽaNO
Podľa prieskumu, ktorý agentúra robila v dňoch 10. až 17. júla na reprezentatívnej vzorke 1000 respondentov telefonickou formou, by koalícia OĽaNO a priatelia so ziskom 7,2 percenta hlasov prekročila kvórum, ktoré na vstup do zákonodarného zboru potrebujú koalície viacerých subjektov.
Ministerstvo vnútra zverejnilo hlasovacie lístky pre voľbu poštou zo zahraničia
Na druhom mieste by sa podľa prieskumu vo voľbách umiestnila strana Hlas-SD, ktorú by podporilo 16,5 percenta opýtaných. Nasledujú Progresívne Slovensko (15,4 percenta), Sloboda a Solidarita (SaS) (7,6 percenta), už spomínaná koalícia OĽaNO a priatelia, Republika (6,8 percenta), Sme rodina (6,2 percenta) a KDH (5,9 percenta). Kvórum potrebné na účasť v parlamente by podľa prieskumu prekročila aj SNS so ziskom 5,1 percenta hlasov.
Demokratom sa nedarilo
Naopak, pred bránami zákonodarného zboru by zostali Demokrati (2,2 percenta), Kotlebovci – ĽSNS (1,7 percenta), Szövetség–Aliancia (1,7 percenta), Maďarské fórum (1,4 percenta), Modrí/Most-Híd (1,3 percenta) alebo KSS (1 percento). Iný politický subjekt by podporilo 1,9 percenta respondentov.
Koľko žien je na kandidátkach? Smer ich má 20 a rodovo vyvážená je len u progresívcov
Na základe výsledkov prieskumu by Smer-SD získal v parlamente 31 kresiel, Hlas-SD 28, Progresívne Slovensko 26, SaS 13, OĽaNO a priatelia 12, Republika 11, Sme rodina a KDH zhodne po 10 a SNS 9 kresiel. Volieb by sa podľa prieskumu určite zúčastnilo 66 percent opýtaných a skôr áno ďalších 20,2 percenta.
Naopak, určite by nešlo voliť 5,4 percenta respondentov a skôr nie ďalších 4,2 percenta. Na otázku o účasti na voľbách nevedelo odpovedať 3,9 percenta respondentov.