BRATISLAVA 1. marca (WEBNOVINY) – Od štvrtka majú lekári na Slovensku na výber, či chcú nakupovať vakcíny z lekárne alebo od distribútora.
Zároveň si môžu uplatňovať maržu za lieky, ktoré sú v tzv. osobitnom spôsobe úhrady, kam spadajú aj vakcíny. Do platnosti totiž vstupujú vyhláška a cenové opatrenie, ktoré pripravilo Ministerstvo zdravotníctva SR.
„Cieľom je, aby si maržu mohli rozdeliť dva subjekty – lekár a lekáreň. Lekáreň z pôvodných 100 % marže, dostane 50 %. Lekár si bude môcť uplatniť tiež maržu, a to zvyšných 50 % z dnešnej marže lekárne,“ priblížila zmeny hovorkyňa rezortu Katarína Zollerová. Doteraz lekári nemali za tieto lieky priznanú maržu a museli ich nakupovať výhradne z lekárne.
Aj týmto spôsobom chce ministerstvo upokojiť napätú situáciu, ktorá vznikla po zmene spôsobu obstarávania vakcín. Podľa jeho informácií niektorí lekári plánujú túto možnosť využiť.
Ambulancie krachnú i tak
Samotní lekári však príliš spokojní nie sú a zmeny nevnímajú ako svoju výhru. „Figu borovú je to výhra. Je to úplne nanič. Nič to lekárom nepomôže,“ vyhlásila pre agentúru SITA predsedníčka Sekcie pediatrov Slovenskej lekárskej komory Katarína Šimovičová. Podľa nej ide o „ľúbivý“ ťah ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika, ktorý ale nič nerieši.
„Možno to lekári budú využívať, ale nič to nemení na tom, že ich ambulancie krachnú,“ skonštatovala Šimovičová.
Vakcíny sú totiž podľa nej drahé a lekári musia dlho čakať na ich preplatenie z poisťovne, chýbajú im preto peniaze na nájom, odvody, či lízing. Šimovičová tvrdí, že situácia v očkovaní je na Slovensku zúfalá.
Deti síce údajne lekári očkujú, ale iba pod tlakom pokút. Zmeny pozitívne neprijali ani lekárnici. Tí žiadali možnosť priamej dodávky vakcín od distribútora do ambulancií z novej legislatívy vypustiť.
Zmeny obstarávania kritizujú lekári i dodávatelia
Rezort zdravotníctva zmenil obstarávanie vakcín od decembra minulého roka. Odvtedy už vakcíny nevyberajú rodičia v lekárni ale priamo lekár a ten za ne aj platí. Následne mu náklady prepláca zdravotná poisťovňa. Zmenu kritizovali lekári, lekárnici, ale aj dodávatelia liekov.
Niektorí lekári dokonca odmietali očkovať a pre problémy s očkovaním žiadali vyhlásiť núdzový stav. Obrátiť sa plánovali aj na Ústavný súd SR. Ministerstvo na zmene trvalo a lekárov upozornilo, že v prípade neočkovania sa vystavujú hrozbe pokuty. Neskôr sa mali obe strany definitívne dohodnúť na postupe pri povinnom očkovaní detí. Lekári však následne dohodu spochybnili.