Lekárski odborári žiadajú stiahnutie Uhliarika z kandidátky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ivan uhliarik
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 14. februára (WEBNOVINY) – Lekárske odborové združenie (LOZ) vyzýva KDH, aby stiahlo ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika z kandidátky do predčasných marcových parlamentných volieb.

Na tlačovej besede o tom informoval šéf združenia Marian Kollár. Uhliarikovi patrí na kandidátke hnutia 5. miesto. Jeho odvolanie je údajne nevyhnutné, ak chce KDH brať vyšetrovanie kauzy Gorila „úprimne“.

Podozrenie na prepojenie ministra a finančnej skupiny Penta potvrdzuje podľa odborárov jeho snaha o transformáciu nemocníc na akciové spoločnosti. Tá sa podľa LOZ mala skončiť ich privatizáciou.

Kritika za pozície

Odborári ministra kritizujú aj za personálne obsadenie jeho rezortu. Na mnohých dôležitých postoch totiž podľa Kollára sedia ľudia, ktorí v minulosti pracovali pre finančnú skupinu Penta. Ako príklad uviedol Kollár riaditeľku sekcie farmácie a liekovej politiky Michaelu Cesnakovú.

Podľa LOZ je nutné prijať opatrenia, ktorými sa zabráni ďalšiemu tunelovaniu a privatizácii slovenského zdravotníctva. Podľa nich je to možné iba otvorením a demokratizovaním systému riadenia nemocníc. V ňom by pritom mali mať kontrolnú funkciu stavovské a odborové organizácie.

Ministerstvo zdravotníctva SR na vyjadrenia Kollára reagovalo, že človek, ktorý ohrozoval životy pacientov a používal ich ako rukojemníkov, by nemal zastupovať a hovoriť za tisícky čestných lekárov.

„Marián Kollár by mal tiež vysvetliť svoje prepojenie na lyžiarske stredisko v Oravskej lesnej, ktoré dostalo za vlády Smeru dotáciu 183 tisíc eur,“ uviedla hovorkyňa rezortu Katarína Zollerová. Ľudia, ktorých odborári spomínajú v súvislosti s prepojením na finančnú skupinu Penta, ušetrili podľa nej zdravotníctvu viac ako 200 miliónov eur a treba im za to otvorene poďakovať.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan UhliarikMarian Kollár
Firmy a inštitúcie LOZ Lekárske odborové združenieMZ Ministerstvo zdravotníctva SR