Vedenie resocializačného centra Čistý deň sa opäť snaží získať licenciu na prevádzkovanie zariadenia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Erik Tomáš
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš. Foto: Erik Tomáš, www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

V súčasnosti sa snaží vedenie, ktoré v minulosti bolo na čele resocializačného centra Čistý deň, opäť získať licenciu na prevádzkovanie zariadenia. Na stole ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Erika Tomáša (Hlas-SD) už „leží“ žiadosť o jej udelenie.

Zneužívanie detí

Podľa poslankyne Martiny Holečkovej (KDH) zmenili títo ľudia názov zariadenia, no obsah a obsadenie je to isté. V minulosti boli odsúdení dvaja zamestnanci centra za zneužívanie maloletých detí.

Štatutárni zástupcovia centra spolupracovali s Mariánom Kočnerom, ovplyvňovali svedkov a zasahovali do vyšetrovania. Na mieste je podľa poslankyne podozrenie, že sa to môže stať znova.

O žiadosti o licenciu a správe generálnej prokuratúry o reedukačných centrách informovali na spoločnej tlačovej besede opozičné subjekty Kresťanskodemokratické hnutie (KDH), hnutie Slovensko, Progresívne Slovensko (PS) a Sloboda a Solidarita (SaS).

„Niekto dnes môže namietať, že žiadajú o udelenie akreditácie pre zariadenie pre dospelých a nie pre deti. Čistý deň presne takto začínal. Pôvodná akreditácia bola udelená pre resocializačné stredisko pre dospelých, až následne, v priebehu rokov, si akreditáciu rozširovali a stali sa resocializačným centrom pre deti,“ upozornila Holečková.

Deti majú horšie podmienky ako väzni

Podľa poslankyne je zároveň veľmi smutnou správou, ak generálna prokuratúra skonštatovala, že v každom slovenskom reedukačnom centre dochádza k porušeniu ľudských práv.

Poslankyňa Veronika Remišová (klub Slovensko) tvrdí, že deti v týchto zariadeniach žijú horšie ako vrahovia vo väzeniach. Remišová upozornila na to, že aj keď sa správanie niektorých detí časom zlepšilo, naďalej boli držané v reedukačných centrách.

„Extrémny príklad je prípad chlapca, ktorý prišiel do reedukačného zariadenia v roku 2013 ako šesťročný a je tam doteraz. Deti tam prichádzajú ako malé a odchádzajú ako plnoleté,“ tvrdí poslankyňa.

Nedostatok zamestnancov

Upozornila aj na nedostatok zamestnancov v centrách, o čom svedčí aj fakt, že psychologička v jednom zo zariadení nemala čo robiť, tak pomáhala upratovať. Na deťoch bolo taktiež páchané fyzické násilie, dostávali facky a bitky, žili v plesnivých izbách a v niektorých prípadoch spávali na zemi.

Poslankyňa Simona Petrík (PS) uviedla, že súčasný minister práce Tomáš bol počas kauzy Čistý deň hovorcom vtedajšieho premiéra Roberta Fica (Smer-SD) a manželom Tománkovcom, ktorí pôsobili vo vedení tohto centra, dával mediálne školenia.

„Som zvedavá, ako sa ten istý Erik Tomáš, teraz už ako minister práce, zachová v tejto situácii. Spoločne s kolegami z parlamentného výboru pre sociálne veci ho vyzývame, aby túto akreditáciu neudelil,“ povedala Petrík.

Stretnutie s ministrami

Poslankyňa Vladimíra Marcinková (SaS) je toho názoru, že je potrebné urobiť audit problémov a legislatívne zmeny pre vyriešenie zlej situácie.

Zároveň informovala, že na štvrtok zvolala generálna prokuratúra stretnutie s ministerstvami a ombudsmanmi, avšak na stretnutie nepozvali nikoho z parlamentu, kto by reálne vedel predložiť novely a meniť legislatívu.

„Ponúkam svoju expertízu, svoj čas aj ochotu byť účastná na tomto stretnutí, aby sme dospeli k riešeniam, ktoré by sme následne aj pretavili do praxe,“ uviedla poslankyňa.

Mimoriadne rokovanie

Poslanci KDH Martina Holečková a Ján Horecký budú iniciovať poslanecký prieskum v reedukačných centrách. Poslanci hnutia zároveň zvolávajú mimoriadne rokovanie parlamentného výboru pre sociálne veci a taktiež výboru pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport.

Na rokovania si pozvali aj ministra práce Tomáša a ministra školstva Tomáša Druckera (Hlas-SD). Generálny prokurátor Maroš Žilinka v stredu požiadal predsedu parlamentu Petra Pellegriniho (Hlas-SD) o vystúpenie v pléne Národnej rady, zároveň mu doručil materiál „Zhodnotenie Generálnej prokuratúry SR o stave zákonnosti v reedukačných centrách“.

Reedukačné centrá v súčasnosti nielenže neplnia účel, ktorý im právna úprava zveruje, ale nie sú ani bezpečným miestom pre umiestnené deti, v ktorom sú dodržiavané ich práva. Prokuratúra v reedukačných centrách totiž zistila závažné porušovanie práv detí.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Erik TomášJán HoreckýMarián KočnerMaroš ŽilinkaMartina HolečkováPeter PellegriniRobert FicoSimona PetríkTomáš DruckerVeronika RemišováVladimíra Marcinková
Firmy a inštitúcie Čistý deňHlas-SDKDH Kresťanskodemokratické hnutieMatovičovo hnutie SlovenskoProgresívne Slovensko (PS)SaS Sloboda a SolidaritaSMER-SD