Degustátori vína si čoskoro rozšíria slovník kvetnatých pojmov používaných pri opise chuti Dionýzovho nápoja. K výrazom ako dymové, atramentové, opulentné či hranaté víno sa teraz pridá nový – meteoritové. Na svedomí ho má škótsky astronóm a vinár Ian Hutcheon, ktorý skombinoval svoje dve životné vášne, aby vytvoril víno fermentované vo vesmírnych telesách.
Hutcheon pred 14 rokmi emigroval zo Škótska so Čile, kde sa začal starať o obrovský vinohrad v San Vincente. Popri klasických metódach neodolal ani niekoľkým experimentom, ktoré ho spájali s predchádzajúcim zamestnaním. Od amerického zberateľa si požičal meteorit, ktorý pristál v čílskej púšti Atacama pred 6000 rokmi a pustil sa do výroby „meteoritového vína“.
Na výrobu nápoja, ktorý dostal názov Meteorito 2010, používa cabernet dopestovaný vo vlastnej vinici. Hrozno zo selektívneho zberu najprv nechá kvasiť 25 dní. Následne ho vloží do sudu vystlaného kúskami meteoritov a nechá fermentovať ďalších 12 mesiacov. Po roku získané víno zmieša s dávkou Cabarnet Sauvignonu z vlastnej vinice, aby získal dokonalú harmóniu pozemskej a vesmírnej chuti.
„Hlavným rozdielom v porovnaní s klasickými vínami je, že degustujete čiastočky, ktoré boli prítomné pri zrode slnečnej sústavy. Vlastne ochutnávate vesmír. Cítite prítomnosť meteoritu, ktorý strávil milióny rokov obehom okolo pásu asteroidov v blízkosti Marsu a Jupitera,“ uviedol Hutcheon o svojom víne.
„Nebeské víno“ sa predáva len v astronomickom centre Centro Astronomico Tagua Tagua, ktoré Škót založil v roku 2007. Návštevníci si tak môžu vychutnať netradičný nápoj pri pohľade na žiariace hviezdy a planéty pohybujúce sa po kupole observatória. Prvá úroda obsahuje 10-tisíc litrov a jej cena nie je až taká „astronomická“ – fľaša vína vychádza v prepočte asi na 8 eur.
www.telegraph.co.uk