Sekera
Justin Faulk (27), Andrej Sekera (4), a Alexander Semin z Carolina Hurricanes oslavujú Seminov gól. Foto: SITA/AP

NEW YORK 1. februára (WEBNOVINY) – Slovenský obranca Andrej Sekera prispel jednou asistenciou k triumfu Caroliny 3:1 v piatkovom domácom zápase zámorskej NHL proti St. Louis. Dvadsaťsedemročný rodák z Bojníc, ktorý odohral takmer 25 minút, tak má na svojom konte v tejto sezóne už 31 kanadských bodov za osem presných zásahov a 23 gólových prihrávok.

V bránke hostí absolvoval celé stretnutie Jaroslav Halák, ktorý zneškodnil 28 z 30 striel súpera. „Je to výborný hráč. Vidím to už niekoľko rokov. Teraz dostáva viac príležitostí a využíva ich. Hrá sebavedomo a ja som rád, že sa mu darí,“ povedal o Sekerovi krídelník Nathan Gerbe, ktorému slovenský obranca asistoval pri prvom góle zápasu. „Nathan si výborne nakorčuľoval do voľného priestoru, tak som sa rozhodol mu tam prihrať. Tvrdo vystrelil a bol z toho gól,“ opísal svoju prihrávku na spoluhráčov presný zásah Prievidžan.

Newyorské derby

Newyorské derby medzi Rangers a Islanders prinieslo víťazstvo domácich „jazdcov“ 4:1. Za „ostrovanov“ absolvoval slovenský bek Ľubomír Višňovský 20:02 min a pripísal si dva mínusové body či jeden strelecký pokus. Rangers rozhodli o svojom triumfe až v III. tretine, ktorú vyhrali 3:0.

Veľmi dobrý výkon previedol brankár víťazného mužstva Henrik Lundqvist, ktorý zneškodnil 38 z 39 striel mestského rivala a stal sa prvou hviezdou duelu. „V niektorých momentoch nás privádzal do zúfalstva. Je to výborný gólman,“ povedal na adresu Lundqvista tréner súpera Jack Capuano a dodal: „Náš brankár Nabokov však previedol tiež niekoľko skvelých zásahov.“

Trojtisíci domáci zápas Detroitu

Napínavý zápas videli diváci v Detroite. Hosťujúci Washington si vynútil predĺženie gólom Alexandra Ovečkina sedem sekúnd pred treťou sirénou. V samostatných nájazdoch padlo rozhodnutie až v siedmej sérii, spomedzi štrnástich strelcov vrátane Slováka Tomáša Tatara uspel iba Patrick Eaves. Po krátkej pauze sa do zostavy Red Wings vrátili brankár Jimmy Howard aj útočník Henrik Zetterberg. Aj túto skutočnosť označil tréner víťazného mužstva Mike Babcock za veľmi dôležitú.

Tatar sa v zápase prezentoval piatimi strelami, o ďalší slovenský útočník v zostav Detroitu Tomáš Jurčo ohrozil bránkára Washingtonu dvakrát. Detroit v piatok odohral trojtisíci domáci zápas v histórii klubu v NHL, úspech v tomto súboji bol preto pre nich veľmi dôležitý. Až 1324 duelov zo spomenutej okrúhlej porcie absolvovali Red Wings v súčasnej hale Joe Louis Arena, v ktorej pôsobia od roku 1979.

Nashville zdolal New Jersey 3:2 po predĺžení, ktoré v čase 59:49 zariadil domáci útočník David Legwand. Hrdinom víťazov sa stal obranca Shea Weber, ktorý v 7. min otvoril skóre duelu a v druhej minúte predĺženia rozhodol o triumfe Predators. V zápase dvoch kanadských tímov si domáci Winnipeg poradil s Vancouverom 4:3. Víťazný gól dosiahol v 58. min Devin Setoguchi, pre ktorého to bol desiaty presný zásah v tejto sezóne.

Výsledky piatkových duelov zámorskej hokejovej NHL:

Carolina – St. Louis 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)

Góly: 4. Gerbe (SEKERA, Faulk), 22. Skinner (J. Staal), 59. Siomin – 10. Backes (D. Roy, Oshie)

Andrej Sekera (Carolina) odohral 24:37 min a zaznamenal jednu asistenciu – Jaroslav Halák (St. Louis) kryl 28 z 30 striel domácich

New York Rangers – New York Islanders 4:1 (1:0, 0:1, 3:0)

Góly: 4. B. Boyle (M. Staal), 53. Brassard (M. Staal, Zuccarello), 55. B. Richards (Callahan, Hagelin), 60. McDonagh (D. Moore) – 35. Okposo (De Haan, Bailey)

Ľubomíč Višňovský (New York Islanders) odohral 20:02 min, pripísal si dva mínusové body a jednu strelu

Detroit – Washington 4:3 po sam. nájazdoch (0:1, 2:0, 1:2 – 0:0, 1:0)

Góly: 23. D. Miller (Glendening, Eaves), 39. DeKeyser (Sheahan), 51. Nyquist, rozhodujúci sam. nájazd Eaves – 16. Chimera (N. Bäckström, Carlson), 49. Wellman (Ovečkin), 60. Ovečkin (Carlson, Chimera)

Tomáš Tatar odohral 16:58 min, pripísal si plusový bod a päť striel, Tomáš Jurčo (obaja Detroit) odohral 14:42 min, zaznamenal plusový bod, dve strely a dve trestné minúty

Nashville – New Jersey 3:2 po predĺžení (1:0, 0:2, 1:0 – 1:0)

Góly: 7. Weber (Hörnqvist), 60. Legwand (Josi, S. Jones), 62. Weber (Wilson) – 33. Eliáš (Jágr, Zajac), 39. Jágr (Eliáš, Zajac)

Winnipeg – Vancouver 4:3 (2:1, 1:1, 1:1)

Góly: 6. Bogosian (Enström, Ladd), 7. Setoguchi (Byfuglien, Scheifele), 27. Frolík (Ladd, Little), 58. Setoguchi (Trouba) – 11. Edler (Burrows, Kesler), 25. Kesler, 52. Garrison (Stanton, Kesler)

Viac k osobe Andrej SekeraHenrik LundqvistHenrik ZetterbergJaroslav HalákĽubomír VišňovskýMike BabcockShea WeberTomáš JurčoTomáš Tatar