Vinícius Júnior označil neprajníkov jeho tancov za rasistov a plánuje v nich pokračovať

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
APTOPIX Spain Soccer La Liga
Brazílsky útočník španielskeho futbalového klubu Realu Madrid Vinícius Júnior. Foto: AP Photo/Manu Fernandez

Brazílsky útočník španielskeho futbalového klubu Realu Madrid Vinícius Júnior označil neprajníkov osláv jeho gólov za rasistov a podotkol, že v nich bude pokračovať.

V španielskych športových reláciách sa nedávno diskutovalo o vhodnosti jeho osláv a jeden z televíznych moderátorov povedal, že by mal prestať „robiť opicu“.

Real Madrid v piatok skritizoval tento komentár a Vinícius o deň neskôr vydal vyhlásenie, v ktorom vysvetlil, že tanec je súčasťou jeho kultúrneho prejavu. Zároveň spomenul iných futbalistov, a nielen hráčov tmavej farbi pleti, ktorí po strelených góloch taktiež tancovali.

Xenofóbia a rasizmus

Zopakujem ti to ešte raz, rasista. Neprestanem tancovať. Stal som sa obeťou xenofóbie a rasizmu v jedinom vyhlásení, ale nič z toho sa nezačalo včera,“ poznamenal 22-ročný rýchlonohý hráč.

Táto kontroverzia prichádza i v súvislosti s nedeľňajším madridským derby medzi Atléticom a Realom. Keď tento týždeň kapitán „Los Colchoneros“ Koke dostal otázku, čo by sa stalo, keby Vinícius po góle na štadióne Atlética tancoval, odvetil: „Budú problémy.“

Oslava rozmanitosti

Vinícius pripomenul, že v minulosti svoje „trefy do čierneho“ oslavovali tancom i Ronaldinho, Neymar, Lucas Paquetá, Paul Pogba, Matheus Cunha, Antoine Griezmann či Joao Felix. Podotkol, že jeho oslavné tance sú „tance brazílskych umelcov, latinskoamerických spevákov, reggae umelcov a černochov“.

Sú to tance na oslavu kultúrnej rozmanitosti sveta. Prijmite ich. Rešpektujte ich. Budem v nich pokračovať,“ skonštatoval v uplynulej sezóne druhý najlepší strelec Realu s 22 zásahmi.

Na jeho stranu sa postavil spomenutý Neymar, ktorý prostredníctvom sociálnych sietí vyhlásil: „Vini, tancuj ďalej.“ Vinícius Júnior v aktuálnej sezóne 2022/2023 zaznamenal v ôsmich súťažných dueloch už päť gólov, z toho štyri v španielskej La Lige.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Antoine GriezmannNeymarPaul PogbaRonaldinhoVinícius Júnior
Firmy a inštitúcie Real Madrid