Predložená vládna novela zákona o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti výrazne škodí.
Myslí si to nezisková organizácia Transparency International Slovensko (TIS), ktorá za veľký problém označila snahu legislatívne odňať už udelenú ochranu.
Nepoužiteľný inštitút
Za kritickú organizácia vníma aj snahu vlády Roberta Fica (Smer-SD) zúžiť ochranu až do takej miery, že pôjde o prakticky nepoužiteľný inštitút.
Z ochrany majú byť zároveň vyňatí príslušníci policajného zboru, čo podľa TIS indikuje účelové využitie novelizácie. Znepokojenie so zmenou vyjadril aj generálny prokurátor Maroš Žilinka, ktorý ju vyhodnotil ako protiústavnú.
Novela zákona o ochrane oznamovateľov podľa Gedru zdokonaľuje ustanovenia, aby nebolo možné inštitút zneužívať
Pod ochranou Úradu na ochranu oznamovateľov sú aktuálne aj vyšetrovatelia okolo Jána Čurillu.
„Dôvodom boli informácie vyšetrovateľov o trestnej činnosti namierenej voči nim, ktoré sami pre konflikt záujmov preverovať nemohli. Tento faktický stav narazil na politické postoje súčasnej vládnej garnitúry, ktorá sa behom pár dní s policajtmi porátala postavením vyšetrovateľov mimo služby,“ priblížila TIS na sociálnej sieti.
Úrad vznikol za Pellegriniho
Podľa vládou predloženého materiálu spôsobuje aktuálne znenie zákona „pretrvávajúce problémy spojené s nadmerným využívaním, respektíve zneužívaním inštitútu chráneného oznamovateľa“.
Podľa organizácie zatiaľ vyzerá prístup vládneho kabinetu v praxi tak, že v kritických prípadoch obišli zákonnú povinnosť. Tou bolo obrátiť sa na Úrad na ochranu oznamovateľov.
Dlugošová vyzvala poslancov, aby neschválili zmeny v zákone na ochranu oznamovateľov (video)
Úrad pritom vznikol v roku 2018, keď bol premiérom aktuálny predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas-SD).
„Hoci by sa v zákone dalo nepochybne ešte čo to vylepšiť, takýto prístup, žiaľ, o zodpovednej snahe s prihliadaním na verejný záujem, nevypovedá,“ uzavrela TIS.