Adopcia kryptomien v roku 2022: Aké udalosti posunuli odvetvie vpred?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NFT, krypto
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Nie je žiadnym tajomstvom, že kryptotrh bol po celý rok 2022 pod medvedím tlakom.

Uprostred všetkej volatility a chaosu sa však objavilo aj mnoho pozitívnych správ, najmä pokiaľ ide o globálne prijatie digitálnych aktív a technológií súvisiacich s kryptomenami vo všeobecnosti.

Keď sa pozrieme späť na rok 2022, tu sú niektoré kľúčové udalosti súvisiace s adopciou, ktoré minulý rok pomohli poháňať priemysel.

Aj keď od konca roku 2021 kryptotrh zahaľuje atmosféra finančnej neistoty, Polygon – škálovacie riešenie druhej vrstvy, ktoré funguje spolu s blockchainom etherea, umožňujúce rýchle transakcie a nízke poplatky – v roku 2022 naďalej zaznamenávalo veľký rast. Počet jedinečných adries siete Polygón nedávno prekročil hranicu 200 miliónov a 31. decembra dosiahol nové historické maximum 205 420 908.

Hlavné značky naďalej vstupujú do Web3

Trh nezameniteľných tokenov (NFT) a priemysel metaverse naďalej vzbudzujú záujem mnohých módnych a luxusných značiek.

Napríklad v októbri Rolex požiadal o viacero ochranných známok súvisiacich s NFT. Podobné kroky urobili aj populárni giganti v oblasti športových potrieb ako Reebok, Nike a Adidas. Spoločnosť Nike spustila projekt metaverse s názvom .Swoosh, platformu s podporou Web3, kde môžu zákazníci nakupovať a predávať virtuálne produkty.

Platforma sa údajne najskôr zameria na budovanie komunity a zároveň bude hostiť spustenie prvej virtuálnej kolekcie spoločnosti – zahŕňajúcej obuv, odevy a doplnky – niekedy v priebehu januára 2023. Po svojom spustení platforma umožní iba používanie hotovosti, nie digitálnych mien, so všetkými transakciami zaznamenanými na polygónovom blockchaine.

BMW tiež oznámil, že aj on sa rozhodol vstúpiť do metaverse boja tým, že požiadal o ochrannú známku pre svoje logo, ktoré sa bude používať v súvislosti s jeho pripravovanými virtuálnymi vozidlami, digitálnym maloobchodom a ďalšími súvisiacimi službami.

Zavkladované coiny Ethereum

Počas roku 2022 celkový objem éteru zamknutý v ekosystéme Ethereum neustále stúpa. Medzi februárom a júnom vzrástlo množstvo zavkladovaných ETH z niečo vyše 9 miliónov na takmer 13 miliónov.

Meta integruje podporu pre NFT

Gigant sociálnych médií Instagram začiatkom mája odhalil svoj testovací program na zdieľanie NFT pre vybraných používateľov v celých Spojených štátoch.

V tom čase zástupca firmy uviedol, že vytvorí viac príležitostí na speňaženie pre influencerov na platforme a zároveň predstaví NFT väčšej zákazníckej základni. O niekoľko mesiacov neskôr, v auguste, sa Instagram rozhodol rozšíriť svoje NFT operácie do viac ako 100 krajín v Afrike, Severnej Amerike a Ázii.

Meta tiež oznámila, že integruje podporu pre projekty tretích strán, vrátane Coinbase Wallet a Dapper Wallet, a zároveň rozšíri svoje ponuky NFT na svoju ďalšiu základnú platformu sociálnych médií, Facebook. V novembri vývojový tím Instagramu oznámil, že testuje schopnosť vytvárať a predávať NFT s vybranou skupinou digitálnych tvorcov.

Táto funkcia sa spustí v sieti Polygon, pričom tvorcovia a zberatelia nebudú musieť spočiatku platiť žiadne poplatky za použitie siete.

JPMorgan spolupracuje so spoločnosťou Ripple

Americký bankový gigant JPMorgan Chase sa v roku 2022 spojil s hlavným partnerom Ripple Al Fardan Exchange v snahe poskytnúť používateľom v Spojených arabských emirátoch prístup k rýchlejšiemu zúčtovaniu transakcií a službám prevodu.

Klienti Al Fardan budú môcť vykonávať krypto transakcie prostredníctvom niekoľkých obľúbených fiat aktív vrátane amerického dolára, britskej libry a eura.

Stojí za to zdôrazniť, že toto partnerstvo prichádza uprostred prebiehajúceho súdneho sporu spoločnosti Ripple s americkou komisiou pre cenné papiere a burzu. Regulačná agentúra naďalej tvrdí, že kryptomena XRP, je cenný papier a preto podlieha právnym a regulačným dôsledkom spojeným s takýmito aktívami.

Pozitívna legislatíva sa naďalej presadzovala

Brazílsky kongres koncom roku 2022 schválil návrh zákona, ktorého cieľom je regulovať používanie digitálnych mien na denné platby v rámci svojich hraníc, čím by sa potenciálne podporilo prijatie kryptomien v juhoamerickom národe.

Návrh zákona poskytuje právny štatút platbám uskutočneným v kryptomenách za tovary a služby, ale nepriznáva im štatút zákonného platidla. V trochu podobnom duchu Abdellatif Jouahri, guvernér marockej centrálnej banky – Bank Al-Maghrib (BAM) – oznámil, že kľúčové regulačné agentúry jeho krajiny čoskoro dokončia komplexný rámec správy kryptomien.

Jouahri prezradil, že BAM pracoval na dokumente spolu so Svetovou bankou a Medzinárodným menovým fondom. Medzi ďalšie krajiny, ktoré buď predložili priaznivé nariadenia v roku 2022, alebo to plánujú urobiť v blízkej budúcnosti, patria okrem iného India, Nemecko, Austrália a Spojené kráľovstvo.

Adopcia kryptomien prudko stúpa v krajinách MENA, Ázie a Latinskej Ameriky. Podľa štúdie, ktorú vypracovala firma Chainalysis, ktorá sa zaoberá analýzou blockchainu, bol región Blízkeho východu a severnej Afriky (MENA) v minulom roku najrýchlejšie rastúcim trhom pre prijatie kryptomien.

Medzi júlom 2021 a júnom 2022 región získal 566 miliárd dolárov v krypto transakciách, čo predstavuje nárast o takmer 49 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Aby sme to uviedli do perspektívy, v Európe došlo k nárastu o 40 %, v Severnej Amerike o 36 % a v strednej a južnej Ázii o 35 %.

Zdroje: CryptoQuant cointelegraph.com polygonscan.com

Článok vznikol v spolupráci s Trader 2.0

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať