Agentúra Fitch: Pre krajiny strednej a východnej Európy by bolo euro neutrálne až pozitívne

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Euro mince peniaze
Ilustračné foto pixabay.com

Otvorenie politickej diskusie o časovom pláne vstupu do eurozóny v šiestich krajinách regiónu sa v blízkej budúcnosti neočakáva.

Chorvátsko a Bulharsko by si aj po vstupe do eurozóny zachovali výhody nezávislej monetárnej politiky, keďže svoje národné meny majú naviazané na euro. Zavedenie spoločnej meny by zlepšilo externú finančnú pozíciu Chorvátsku, kde úvery poskytnuté v eurách tvoria významnú časť verejného aj súkromného dlhu. Vyplýva to z analýzy, ktorú zverejnila v pondelok medzinárodná ratingová agentúra Fitch.

Poľsko a Česko by strácali
Poľsku a Českej republike by naopak euro prinieslo najmenší profit, nakoľko by tým krajiny opustili rámec dôveryhodnej a nezávislej monetárnej politiky. Zostávajúce dve krajiny, Maďarsko a Rumunsko, považuje agentúra z pohľadu možných prínosov zavedenia spoločnej meny za menej jednoznačné prípady.

Euro zatiaľ nie je v programe
Agentúra Fitch pripomína, že v skupine šiestich členských štátov EÚ z regiónu strednej a východnej Európy nie je prijatie eura na programe dňa. Oficiálny časový plán zavedenie eura, ani plán vstupu do mechanizmu výmenných kurzov ERM II, si nestanovil ani jeden z hodnotených štátov. Otvorenie politickej diskusie o vstupe do bloku spoločnej meny agentúra v šiestich krajinách regiónu SVE v blízkej budúcnosti neočakáva.
Euro v súčasnosti používa 19 z 28 členských štátov EÚ. Výnimku z povinnosti zaviesť spoločnú menu majú Veľká Británia a Dánsko.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Fitch Ratings