Ratingová agentúry Moody’s znížila hodnotenie Slovenska o jeden stupeň na A3 so stabilným výhľadom. Ako informovalo Ministerstvo financií SR, agentúra Moody’s vníma záväzok vlády na postupné ozdravenie verejných financií, ktoré je realizované prostredníctvom konsolidačných opatrení.
„Pre Ministerstvo financií SR z hodnotenia vyplýva, že Slovensko je ekonomicky v dobrej kondícii a agentúra nevidí riziká pri financovaní nášho dlhu. Dôležité je aj konštatovanie, že Slovenská republika bude schopná naďalej lákať zahraničné investície a to aj s prihliadnutím na riziká, ktoré sú spojené s vývojom v Nemecku. Pozitívne vnímame aj to, že silný trh práce podporí v nasledujúcom období príjmy domácností,“ okomentovalo hodnotenie ministerstvo.
Očakávajúci rast HDP
Agentúra očakáva na Slovensku tento rok rast HDP o 2,1 %, v roku 2025 o 1,5 %, v roku 2026 o 1,6 % a v roku 2027 o 1,9 %. Tento rast bude podporený najmä verejnými investíciami z fondov EÚ.
Zníženie ratingu dokazuje, že konsolidácia je iba podvod na občanoch, tvrdia progresívci
„Ministerstvo financií SR berie na vedomie, že agentúra Moody’s reflektuje snahu vlády o zlepšenie stavu verejných financií a úsilie vynaložené na konsolidačné opatrenia. Z tohto pohľadu je však prekvapivé, že zníženie ratingu je primárne postavené nie na fiškálnych dátach, ale najmä na politickom hodnotení inštitúcií štátu,“ podotkol rezort financií.
Ministerstvo má niekoľko výhrad
Ministerstvo financií SR považuje viacero hodnotiacich úsudkov agentúry za nekorektné, nepresne interpretované a jednostranné. Ako príklad zlého inštitucionálneho nastavenia štátu Moody’s uvádza, že „bol zrušený orgán zodpovedný za boj proti korupcii a rozpočtovým podvodom – Úrad špeciálnej prokuratúry, ako aj Národná kriminálna agentúra (NAKA)„.
Rating Slovenska padá, podľa KDH môže život občanov zdražieť ešte viac
„Zníženie ratingu na základe takéhoto konštatovania považujeme za rozhodnutie na základe nepresne vyhodnotených informácií zo strany agentúry Moody’s, keďže v rámci reformy, ktorú Slovenská republika prijala, bol boj proti korupcii a rozpočtovým podvodom delegovaný na iné orgány a zrušenie daných inštitúcii žiadnym spôsobom neohrozilo aktivity v tomto smere,“ zdôraznilo ministerstvo. Takéto politické komentovanie na základe nepodložených zdrojov považuje slovenské ministerstvo financií za reputačné riziko pre samotnú agentúru.
„Na všetky tieto okolnosti sme agentúru upozornili v rámci štandardného procesu pripomienkovania,“ konštatovalo ministerstvo financií.