Komerčné poisťovne sa aj v minulom roku potýkali s pokusmi o poistné podvody. Dominovali podozrenia predovšetkým v oblasti poistenia áut a majetku. Sú to rôzne nafingované parkovacie škody, úmyselne vyvolané dopravné nehody a v oblasti majetku vymyslené nepriaznivé počasie. V oblasti životného poistenia sa najčastejšie vyskytujú prípady fiktívnych úrazov. Poisťovací podvod je pritom podľa zákona trestný čin, za ktorý páchateľovi hrozí 8 až 15 rokov za mrežami.
Za rok 2020 poisťovňa Wüstenrot eviduje pokusy o poistné podvody v desiatkach tisícoch eur. „Aj minulý rok dominovali podozrenia z podvodov najmä v oblasti neživotného poistenia. Napríklad snahy uvádzať poškodenia väčšieho rozsahu, ako sa v skutočnosti stali. V prípade povinného zmluvného poistenia alebo havarijného poistenia sa šetrením preukázalo, že sa auto poškodilo inak, ako bolo uvedené,“ hovorí riaditeľ úseku vnútornej kontroly a vnútorného auditu poisťovne Wüstenrot Igor Faktor.
Podvody môžu ďalej stúpať
Poisťovňa Generali vlani celkovo preverovala 1 845 podnetov, z ktorých až 76 % klasifikovali ako pokus o poisťovací podvod alebo priamo poisťovací podvod. Uchránená hodnota bola na úrovni 2,8 mil. eur. „Z našich skúseností vyplýva, že so zhoršujúcou sa ekonomickou situáciou obyvateľov ako aj podnikateľských subjektov rastie aj počet poisťovacích podvodov. Preto sa dá predpokladať, že aj v nasledujúcom období vzhľadom na makroekonomický vývoj môžu pokusy o poisťovacie podvody rásť,“ uviedla hovorkyňa Generali Poisťovne Katarína Kukurová.
Odhaľovaniu možných podvodov venujú poisťovne významnú pozornosť. Neodhalené pokusy totiž umelo zvyšujú mieru celkovej škodovosti. Pritom práve celková škodovosť je jedným z parametrov, ktorý vstupuje do plošnej cenotvorby na poistnom trhu a môže vytvárať tlak na vyššie ceny poistiek. „Preto poisťovne využívajú mnohé nástroje a možnosti, ako takýmto prípadom predísť. Diagnostiku dát z dopravnej nehody, hydrometeorologické aplikácie, stanoviská posudkových lekárov či spoluprácu s inými poisťovňami,“ uviedol Faktor.
Používanie dronov
Podozrivými prípadmi sa v poisťovni Generali zaoberá špeciálny tím zložený z vyšetrovateľov a analytikov. Poisťovni pri odhaľovaní špekulácií a pokusov o poisťovacie podvody pomáhajú viaceré technologické nástroje. Pri vozidlách sa využíva diagnostika dát z dopravnej nehody a preverovanie pravosti kľúčov, pri majetkových škodách sa sledujú satelitné snímky a využívajú sa hydrometeorologické aplikácie. Vo vybraných prípadoch sa pri odhaľovaní nekalých praktík môže osvedčiť aj používanie dronov, ktoré by mohli poistený objekt preveriť zo vzduchu.