Slovenské domácnosti pristupujú k svojmu majetku veľmi konzervatívne, keď až 88 % z nich preferuje bankové produkty.
Deväť z desiatich slovenských domácností má podľa štatistík Národnej banky Slovenska väčšinu svojho finančného majetku uloženého v bankách. Ich úspory sa na konci roka 2015 vyšplhali na 29,15 mld. eur. Viac ako dve pätiny úspor, teda 39,5 %, ležali pritom na bežných účtoch. Oproti tomu, akcie, podielové fondy, dlhopisy a ostatné finančné nástroje vlastnia menej ako 4 % domácností. Ich hodnota v portfóliu nepresahuje 6 % hodnoty vlastnených aktív.
Dominujú bankové produkty
Fixný výnos, legislatívna ochrana vkladu, či garancia istiny. To sú spravidla hlavné dôvody, prečo Slováci najčastejšie volia vkladové a sporiace produkty. „Slovenské domácnosti pristupujú k svojmu majetku veľmi konzervatívne, keď až 88 % z nich preferuje bankové produkty. O verejne obchodovateľné akcie majú záujem len 2 % obyvateľstva, pričom ide najmä o starších ľudí z bratislavského regiónu. Podielové fondy preferuje len 1,2 % domácností a dlhopisy len 0,3 %,“ uviedla Dominika Ondrová, analytička Poštovej banky.
Investovanie najmä pre mladých
“Výhodou podielových fondov je profesionálna správa majetku, teda človek nemusí byť odborníkom v tejto oblasti, ani sledovať aktuálny vývoj na trhu. Správcovské spoločnosti sú podrobené rôznym kontrolným orgánom a ich činnosť je legislatívne upravená,” uvádza Matej Varga, vedúci riadenia investícií Prvej penzijnej správcovskej spoločnosti Poštovej banky. Podľa jeho slov by sa mali investovaním zaoberať predovšetkým mladí ľudia, pretože čím je investičný horizont dlhodobejší, tým je aj výnos stabilnejší.