Akciovým trhom sa v závere tohto roka darí. Podľa hlavného akciového analytika Saxo Bank Petra Garnryho by v podobnom trende mohli pokračovať aj v budúcom roku. Ako dodáva, index Dow Jones prelomil v novembri rekord až 11-krát a ohodnotenie amerických akcií sa tak prvýkrát za 20 rokov dostalo do teritória, v ktorom bolo na prelome tisícročí pred prasknutím dot-com bubliny. Akcie však majú priestor pre ďalší rast, po ktorom príde „škaredá korekcia“.
Akcie pritom ženie nahor viac faktorov súčasne. Jedným z nich je správanie centrálnych bánk. „Fed minulý týždeň po tichu zverejnil, že do finančného systému pumpuje pol bilióna dolárov, čím chce predísť jeho zrúteniu pred koncom roka. Inými slovami, Fed musí byť veľmi aktívny. Teraz čakáme, kedy sa americká centrálna banka opäť vráti ku kvantitatívnemu uvoľňovaniu,“ uviedol Garnry s tým, že podobným smerom sa uberajú aj ostatné centrálne banky, čo opäť zvýhodňuje akcie pred dlhopismi.
Vládne výdavky rastú
Popri monetárnej politike dianie na akciových trhoch ovplyvňujú aj fiškálne opatrenia. Rozpočtové výdavky zvyšuje tak Čína ako aj USA a deficit naďalej rastie. Vyššie vládne výdavky po Južnej Kórei hlási napríklad aj Japonsko. Nová britská vláda konzervatívcov pod vedením Borisa Johnsona podľa Garnryho tiež siahne po zvýšení výdavkov na budúci rok, keďže nový premiér rozhodne nepatrí medzi politikov vyznávajúcich šetrenie a vyrovnané rozpočty.
„Britské voľby uvoľnili cestu pre brexit, čo znížilo neistotu a zvýšilo záujem investorov vrátiť sa do Británie. Voľby však potvrdili, že krajina pod vedením Borisa Johnsona určite nebude patriť medzi úsporné,“ dodal. Európska únia zase zvažuje uvedenie takzvaných zelených dlhopisov. Vyššie vládne výdavky oznámilo viacero európskych krajín, všetko s cieľom urobiť rýchlu revolúciu.
Indikátory OECD pritom podľa Garnryho naznačujú, že vývoj globálnej ekonomiky sa otáča k zrýchlenému rastu. „Pre očakávania budúcoročnej ziskovosti je to dobrá správa. Fáza zotavenia ekonomiky je pre akcie typicky dobrým obdobím. Voči dlhopisom sa výnosom akcií darí v priemere o 9,4 % lepšie,“ tvrdí analytik Saxo Bank.
Pomáha aj obchodná dohoda
Pozitívnou správou pre akciové trhy môže byť aj oznámenie dosiahnutia prvej fázy novej obchodnej dohody medzi USA a Čínou. Podľa Garnryho však v tejto súvislosti treba zostať opatrný, pretože skúsenosti z minulosti ukázali, že veci sa v obchodných vzťahoch veľmocí vedia rýchlo zmeniť.
Investori však podľa Garnryho upierajú zrak aj na vývoj výnosov vládnych dlhopisov. Ak sú totiž nízke, nie sú alternatívou k akciám. Ako uvádza analytik, zlomovým bodom z historických skúseností sú výnosy vládnych dlhopisov krajín G7 na úrovni zhruba 1,5 %. V súčasnosti dosahujú zhruba 0,8 % a poskytujú teda akciám značný priestor na ďalší rast.
„Keď vezmeme do úvahy všetky faktory uplynulých dní, zdá sa, že akcie budú v najbližšom období pokračovať v raste. Budeme sa teda čoraz viac posúvať do scenára rokov 1999 a 2000 pred tým, ako príde škaredá korekcia,“ myslí si hlavný akciový analytik Saxo Bank.