Akciový trh USA rástol už tretí deň v rade, posilňovanie nastalo vďaka zvyšovaniu úrokových sadzbieb

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Akciový trh
Foto: ilustračné, /www.gettyimages.com/

Americký akciový trh vo štvrtok posilnil už tretí deň po sebe, hoci ceny ropy opäť stúpli nad hranicu 100 dolárov za barel. Index S&P 500 vzrástol o 1,2 percenta na 4 411,67 bodu po tom, ako sa v úvode obchodovania pohyboval medzi malými ziskmi a stratami. Počas oboch predchádzajúcich dvoch dní si index pripísal viac ako dve percentá.

Zvyšovanie úrokových sadzieb

Najnovší rast akciového trhu USA nastal po tom, ako americký Federálny rezervný systém (Fed) v stredu prvý raz od roku 2018 zvýšil svoju kľúčovú úrokovú sadzbu, čo trhy už niekoľko mesiacov čakali.

Trhom pravdepodobne pomohla aj séria lepších správ z ekonomiky USA, ako sa očakávalo. Napríklad počet nových nezamestnaných v USA, ktorí požiadali o štátne dávky, sa minulý týždeň znížil a počet začatých stavieb domov stúpol.

Zmiešaný vývoj na ázijskom trhu

Priemyselný index Dow Jones si pripísal 1,2 percenta a uzavrel na úrovni 34 480,76 bodu. Technologický Nasdaq, ktorý smeruje k najväčšiemu celotýždňovému zisku za viac ako rok, vzrástol o 1,3 percenta na 13 614,78 bodu.

Akciám malých firiem sa darilo viac ako zvyšku trhu a index menších spoločností Russell 2000 vzrástol o 1,7 percenta na 2 065,02 bodu.

Vývoj na ázijských akciových trhoch bol v piatok zmiešaný. Hlavný tokijský index Nikkei 225 stúpol o 0,65 percenta a index čínskej burzy Shanghai Composite získal 1,1 percenta, ale hongkonský akciový index Hang Seng si o 0,3 percenta pohoršil.

(1 EUR = 1,1051 USD)

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať