Blížiace sa americké prezidentské voľby sú jednou z najväčších udalostí tohto roka a majú dôležitý význam aj pre svetovú ekonomiku.
Zhodujú sa na tom analytici, ktorých oslovil portál VoFinanciách.sk. Ako však zároveň zdôraznila analytička Slovenskej sporiteľne Katarína Muchová, výrazná zmena v postoji tejto svetovej veľmoci k medzinárodným hospodárskym záležitostiam prísť nemusí.
V prípade výhry republikána Donalda Trumpa možno podľa analytičky očakávať pokračovanie doterajšieho nastavenia zahraničnoobchodnej politiky, ktoré bolo zamerané viac na protekcionizmus.
Aké sú šance Trumpa na znovuzvolenie? Začiatkom roka boli slušné, no teraz škodí sám sebe
„Kandidát demokratov Joe Biden však vo svojej rétorike neznie ako silný zástanca voľného obchodu, ale mnohokrát sa skôr prikláňa ku protekcionistickým názorom a zameraniu v prvom rade na domáce hospodárstvo. Aj on chce vytvárať pracovné miesta v domácej ekonomike a znižovať závislosť na Číne,” dodala Muchová.
Trumpove zotrvanie v úrade by trhy vzali do úvahy
Americké voľby podľa analytika Saxo Bank Tomáša Daňhela bezpochyby priťahujú pozornosť globálnych akciových trhov.
Ako uviedol, súčasný americký prezident sám seba považuje za synonymum pre rast akciových trhov, a teda jeho zotrvanie v úrade by určite trhy vzali do úvahy. Jeho oponent Biden má podľa prieskumov ľahký náskok, ešte donedávna však jeho potenciálne víťazstvo trhy nebrali veľmi pozitívne.
Ako vysvetlil Daňhela, dôvodom boli hlavne Bidenove vyhlásenia o zavedení korporátnej dane, ktorá by mala enormný vplyv nielen na známe americké korporácie. V posledných dňoch sa však podľa analytika karta mierne otáča.
Demokratmi pripravovaný 2,2 biliónový stimul pre americkú ekonomiku by totiž predstavoval rekordnú fiškálnu pomoc. Analytik taktiež pripomína, že Biden je známy zástanca zelenej energie.
Výsledky s napätím očakáva aj Európa
Výsledky novembrových prezidentských volieb v USA s napätím sleduje aj Európa.
„Ak by Donald Trump obhájil svoje kreslo v oválnej pracovni, je veľmi komplikované predpovedať, čo môže Európa očakávať. Za jeho pôsobenia sme už niekoľkokrát boli svedkami, že je úplne nepredvídateľný a tarify dokáže zaviesť takmer cez noc,“ načrtol dopad volieb na európsku ekonomiku Daňhela.
Banery v oblakoch či "označkované" psy. Ako vyzerá kampaň Trumpa a Bidena v uliciach USA (reportáž)
Podobné veci podľa neho iba ťažko očakávať od demokratického kandidáta. Biden by podľa neho mohol a mal byť lepšie čitateľný minimálne v tomto ohľade.
Vývoz slovenského tovaru do USA predstavoval v prvej polovici tohto roku 2,8 % z celkového vývozu zo Slovenska, čo je o niečo menej ako vlaňajší podiel 3,1 %.
Dovoz z USA zatiaľ zostal skoro nezmenený, na úrovni 1,3 % z celkového množstva. Ako skonštatovala Muchová, USA sú teda pre Slovensko dôležitým obchodným partnerom, ale pochopiteľne menej ako Európska únia, kam smeruje 80 % nášho vývozu.