Americký akciový trh dosiahol nové rekordné úrovne, výnosy z vládnych dlhopisov ustúpili

Newyorská burza
Budova Newyorskej burzy. Foto: ilustračné, SITA/AP

Americký akciový trh v závere týždňa posilnil a indexy S&P 500 a Dow Jones vďaka rastu technologických firiem a spoločností podnikajúcich v oblasti zdravotníctva stúpli na nové rekordy.

Trh podporilo to, že výnosy z vládnych dlhopisov, ktoré nepretržite rástli, ustúpili z úrovní dosiahnutých začiatkom tohto mesiaca. Vyššie výnosy totiž môžu spomaľovať ekonomiku, keďže nahor tlačia úroky.

Akcie menších firiem zaostali

Index S&P 500 si v piatok pripísal 0,8 percenta a uzavrel na úrovni 4 128,80 bodu. Priemyselný index Dow Jones si prilepšil o 0,9 percenta na 33 800,60 bodu.

Technologický Nasdaq vzrástol o 0,5 percenta na 13 900,19 bodu. Akcie menších firiem, ktorým sa v tomto roku vo všeobecnosti darí lepšie ako zvyšku trhu, v piatok zaostali.

Index malých spoločností Russell 2000 posilnil o necelých 0,1 percenta na 2 243,47 bodu.

Posilnili aj finančné spoločnosti

K firmám, ktorých akciám sa v závere týždňa darilo, patrili technologické spoločnosti. Firma Apple posilnila o 2 percentá, Microsoft stúpol o 1 percento a spoločnosť Intel si pripísala 1,8 percenta.

Trh smerom nahor pomohli posunúť aj zdravotnícke firmy. Napríklad spoločnosť UnitedHealth získala 3,1 percenta. Posilnili aj finančné spoločnosti a banka Wells Fargo si prilepšila o 1,2 percenta.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom