Poskytovanie antikorona úverov napreduje podľa Združenia podnikateľov Slovenska veľmi pomaly a ich objem sa ani zďaleka neblíži k sľubom vlády. Problém s likviditou firiem pritom v súčasnej situácii považujú podnikatelia za jeden z kľúčových.
Vláda ešte koncom marca predstavila balík prvej pomoci pre zamestnancov, živnostníkov a SZČO v avizovanom objeme 1,5 mld. eur mesačne. Z toho 0,5 mld. eur mesačne mala tvoriť pomoc vo forme bankových záruk.
„Kým v zahraničí boli takéto úverové schémy spustené ešte v marci, na Slovensku sa ešte len dokončuje proces zazmluvňovania bánk,“ konštatuje prezident Združenia podnikateľov Slovenska Ján Solík.
Len dva poskytnuté úvery
Viac ako šesť týždňov od ohlásenia opatrení evidujú podľa neho dva poskytnuté úvery. Podnikatelia tiež upozorňujú, že objem poskytnutých záruk pre banky ani zďaleka nedosahuje avizovaný objem a štát zároveň nevyužíva naplno svoje kapacity.
Viac o téme: Koronavírus
Koronavírus: Na Slovensku pribudlo osem nakazených, Matovič prehovoril o otváraní škôl a škôlok (online)
„Slovenská záručná a rozvojová banka či Eximbanka neposkytli podľa verejne dostupných informácií zatiaľ žiaden úver a kapacity a skúsenosti Slovak Business Agency nevyužíva štát pri poskytovaní koronaúverov vôbec,“ tvrdí združenie.
Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu
Veľmi pomalé tempo a nedostatočný objem reálne poskytnutej pomoci vidí nielen pri zvýhodnených úveroch, ale aj pri dotáciách na záchranu pracovných miest a SZČO. „Slovenské firmy sa tak dostávajú do nepriaznivej situácie nielen z hľadiska ich prežitia, ale aj ich schopnosti súťažiť so zahraničnými konkurentmi,“ uzatvára Solík.
Úvery majú pomôcť prekonať finančné ťažkosti
Antikorona záruka je nový finančný nástroj, ktorý spoločnosť Slovak Investment Holding pripravila s cieľom pomôcť podnikateľom vysporiadať sa s aktuálnou situáciou.
Zvýhodnené úverové financovanie je určené pre podnikateľov, ktorých fungovanie je ovplyvnené priamo pandémiou alebo karanténnymi opatreniami zameranými na zamedzenie šírenia nového koronavírusu.
Preklenovacie úvery by mali pomôcť firmám prekonať finančné ťažkosti spôsobené núteným zatvorením alebo obmedzením prevádzky a i napriek krízovej situácii udržať pracovné miesta. O úver môžu podnikatelia požiadať prostredníctvom svojej banky, ktorá celý proces administruje.
Ako prvá podpísala zmluvu s holdingom ešte v polovici apríla Slovenská sporiteľňa. Minulý týždeň informovala, že peniaze získala prvá firma. Išlo o spoločnosť Jutex Slovakia, ktorá je klientom sporiteľne. Získala financovanie v objeme 600-tis. eur.
Okrem Slovenskej sporiteľne sa k programu pridali aj VÚB banka, BKS Bank, UniCredit Bank, Oberbank, ČSOB a OTP Banka.