Medziročná harmonizovaná inflácia v auguste na Slovensku dosiahla 3,2 %. V porovnaní s júlom vzrástla podľa Štatistického úradu SR o 0,2 percentuálneho bodu. Je to jej najvyššia úroveň od februára tohto roka. Priemerná ročná miera harmonizovanej inflácie klesla na 4,5 %, čo je o 0,5 % menej ako v júni.
Rast domácej inflácie
Ceny potravín a nealko nápojov prispeli k celkovej inflácii príspevkom 0,15 bodu. Zvýšenie cien leteniek a cestovania autobusmi malo za následok kladný príspevok 0,08 bodu. Hoci ceny pohonných látok mierne klesli, ich vplyv nebol dostatočný na vyrovnanie rastu cien iných dopravných služieb.
Zníženie sadzieb nie je podľa Kažimíra všeliek, na ďalšie si počkáme zrejme do decembra
Ceny produktov a služby od oblečenia po kozmetiku, prispel k inflácii kladným príspevkom 0,04 bodu. Ceny v tomto sektore hotelov a stravovania sa zvýšili o 0,03 bodu. Jediným odborom, kde ceny klesli, bol nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domácnosti s poklesom o 0,03 bodu.
„Miera domácej inflácie rastie najmä v dôsledku dobiehajúcich vyšších cien potravín, ktoré by mali kulminovať práve v tomto období a v jesenných mesiacoch očakávame obnovenie poklesu cien,“ komentoval analytik 365.bank Tomáš Boháček. Očakáva, že do konca roka uvidíme úrovne pod 3 % už častejšie.
Zníženie úrokových sadzieb
Z pohľadu menovej politiky Európskej centrálnej banky (ECB) samotné údaje inflácie sa podľa analytika nevychyľujú od strednodobého inflačného cieľa a ich vplyv na vývoj očakávaní vývoja úrokových sadzieb nebude výrazný.
Potraviny na Slovensku opäť zdraželi, inflácia je podľa analytikov najvyššia za posledných pár mesiacov
Po septembrovom znížení úrokových sadzieb ECB o 25 bodov analytik očakáva rovnaký krok až na decembrovom zasadnutí, a to aj za predpokladu presvedčivejších súhrnných údajov o poklese cien. Opatrnosť a závislosť od makroekonomických dát naďalej podľa neho ostanú základnou premisou pri rozhodovaní o ďalšom znížení úrokových sadzieb ECB.