Ázijské akciové trhy poklesli, ovplyvnil ich nový variant koronavírusu

Burza
Foto: ilustračné, SITA/AP

Ázijské akciové trhy v pondelok klesli po tom, ako nový variant koronavírusu potvrdili v ďalších krajinách a vlády obmedzili cestovanie.

Viac o téme: Koronavírus

Burzy v Tokiu, Šanghaji, Hongkongu a Soule oslabili. Ich straty však boli menšie ako v piatok po správach o tom, že variant omikron, ktorý prvý raz odhalili v Juhoafrickej republike, sa možno šíri po celom svete.

Maloobchodné tržby stúpli

„Volatilita na finančných trhoch pravdepodobne bude tento týždeň pretrvávať,“ uviedla Lavanya Venkateswaranová z Mizuho Bank. Japonská vláda informovala, že maloobchodné tržby v krajine v októbri oproti predchádzajúcemu mesiacu stúpli o 1,1 percenta.

Avšak hlavný japonský akciový index Nikkei 225 klesol o 1,63 percenta po tom, ako premiér Fumio Kišida oznámil, že Japonsko s účinnosťou od utorka zakazuje cestovanie cudzincov na svoje územie.

Indexy klesli

Čínsky akciový index Shanghai Composite si pohoršil o 0,04 percenta, hongkonský Hang Seng klesol o 0,8 percenta a index juhokórejskej burzy Kospi si odpísal 0,9 percenta.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) označila variant omikron za „veľmi nákazlivý“, ale nie je jasné, či je nebezpečnejší ako skoršie varianty koronavírusu.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Fumio KišidaLavanya Venkateswaranová
    Firmy a inštitúcie Mizuho BankSvetová zdravotnícka organizácia (WHO)