Vývoj v oblasti ziskovosti bánk ostáva pozitívny. Konštatuje to Národná banka Slovenska (NBS) v májovej správe o finančnej stabilite. Zisk bánk počas prvého štvrťroka medziročne mierne vzrástol, hoci naďalej mierne zaostáva za mediánom EÚ.
Kapitálovú výbavu bánk považuje NBS taktiež za dostatočnú. Bankový sektor naďalej disponuje dostatočnými voľnými kapitálovými rezervami, aby mohol pokračovať vo financovaní ekonomiky. Odolnosť bánk potvrdilo aj stresové testovanie.
Situácia je priaznivá
V prvom štvrťroku dosiahli banky čistý zisk takmer 138 mil. eur pri medziročnom raste o 8 %, resp. 10 mil. €. V porovnaní s priemerom rokov pred pandémiou je však výsledok sektora nižší o viac než 17 %, resp. 28 mil. eur. Napriek očakávanému medziročnému poklesu zisku bankového sektora je situácia podľa NBS priaznivá.
Finančný sektor je napriek pribúdajúcim rizikám stabilný, inflácia či rast cien energií sa však odrazí na schopnosti splácať úvery (video)
V predikovanom scenári ekonomického vývoja sa v roku 2022 očakáva zisk slovenských bánk na úrovni 625 mil. eur, čo je medziročne o 5 % menej než v roku 2021. Pokles zisku je primárne spôsobený očakávaným nárastom administratívnych nákladov a opravných položiek. Kompenzujúcim faktorom bude nárast čistých úrokových príjmov a čistého príjmu z poplatkov a provízií.
Dostatočné kapitálové rezervy
Aktuálne turbulentné obdobie zastihlo slovenské banky podľa národnej banky dostatočne kapitálovo vybavené. Ku koncu roka 2021 dosiahla solventnosť bankového sektora úroveň 20,04 %. Skupina menej významných bánk si počas vlaňajška posilnila mieru kapitálovej primeranosti o približne jeden percentuálny bod na úroveň 21,32 %, zatiaľ čo v skupine významných bánk sa miera kapitálovej primeranosti zvýšila o 0,17 bodu na 19,67 %.
Banky naďalej disponujú dostatočnými kapitálovými rezervami, aby mohli znášať v prípade potreby potenciálne straty, resp. financovať ekonomiku. Voľný kapitál ku koncu vlaňajška v bankovom sektore predstavoval 1,7 mld. eur, resp. 4,5 % rizikovo-vážených aktív. Ukazovateľ finančnej páky naďalej nie je prekážkou vo využiteľnosti kapitálu, a to z pohľadu sektora i z pohľadu individuálnych bánk. Tento ukazovateľ medziročne klesol o približne 0,4 bodu a dosiahol 7,7 % pri limitnej hodnote 3 %.
Kapitálový vankúš
Ak aktuálne trendy budú pokračovať, NBS vo svojom júnovom rozhodnutí zváži zvýšenie proticyklického kapitálového vankúša. Akékoľvek rozhodnutie o kapitálovom vankúši však bude pozorne zvažovať aktuálnu neistotu týkajúcu sa vplyvu vojny na Ukrajine.
Národná banka Slovenska založila nadáciu na podporu vzdelávania v oblasti financií
Zároveň, ak by identifikovali nepriaznivé vplyvy vzbudzujúce opodstatnené obavy z možnosti zvýšených zlyhaní úverov a s tým súvisiacich strát, NBS je pripravená s okamžitou platnosťou znížiť úroveň proticyklického kapitálového vankúša. NBS by k takémuto kroku pristúpila s cieľom vytvorenia priestoru pre banky na vyrovnanie sa s prípadnými stratami.
Väčšina bánk generuje zisk
Napriek tomu, že banky si v posledných dvoch rokoch museli poradiť s koronakrízou a jej dôsledkami, dnes sú podľa národnej banky schopné uniesť vplyvy aj vážnejšej krízy, ak by sa naplnili nepriaznivé obavy.
Výsledky stresového testovania potvrdili, že aj v prípade nepriaznivého stresového scenára počas nadchádzajúcich dvoch rokov by väčšina slovenských bánk mala generovať zisk. Zisk bankového sektora ako celku by sa však medziročne znížil o viac ako 40 %.