Banky sú pri poskytovaní úverov naďalej obozretné, no postupne uvoľňujú podmienky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pobočka VÚB
Ilustračné foto VÚB

Banky začali pre väčšinu ľudí z rizikových sektorov uvoľňovať opatrenia. Záujem o úvery na bývanie naďalej pretrváva, čo sa premieta aj do rastu cien nehnuteľností. Začiatok septembra priniesol dokonca nový historicky najnižší úrok na hypotéke. Ďalší vývoj bude závisieť od vývoja ekonomickej recesie spôsobenej koronavírusom. Dá sa však očakávať pokračovanie konkurenčného boja o klienta.

Ako povedala úverová analytička spoločnosti Swiss Life Select Zuzana Šimonová, banky síce ostávajú obozretné, no aj napriek pretrvávajúcej pandémii uvoľňujú obmedzenia v poskytovaní úverov na bývanie. K úverom sa tak dostanú viacerí žiadatelia, ktorí chcú riešiť svoje bývanie či už kúpou, výstavbou, alebo modernizáciou. Ľudia z gastroprevádzok či cestovných kancelárií sa opäť dostanú k hypotéke. „Avšak naďalej platí obmedzenie akceptovania akéhokoľvek typu príjmu v sektore leteckej dopravy,“ upozorňuje Šimonová.

V niektorých bankových domoch aj naďalej platia obmedzenia akceptovania príjmu zo zahraničia. Naopak, niektoré akceptujú časť výšky tohto príjmu podľa krajiny, z ktorej pochádza. Každá banka pristupuje k príjmom zo zahraničia individuálne.

Klient musí splniť rôzne podmienky

Koronavírus a s ním spojené oslabenie ekonomiky nie sú jediné dôvody, prečo banky dôslednejšie preverujú klientov a cez schvaľovacie sito prejde menej žiadateľov. Ako skonštatovala riaditeľka pre úvery vo FinGO.sk Eva Šablová, od začiatku roka platia prísnejšie pravidlá týkajúce sa povinnej finančnej rezervy, ktorá musí klientovi zostať po úhrade bežných životných nákladov a splátok úverov. Okrem toho sa sleduje maximálny úverový strop, ktorý nesmie klient presiahnuť. Je závislý od výšky ročného príjmu.

Už tradične sa jeseň vo financiách nesie v znamení úverových kampaní. Napriek pretrvávajúcej nepriaznivej epidemiologickej situácii nie je tomu inak ani v tomto roku. Jedna z bánk dokonca znížila úrokovú sadzbu s trojročnou fixáciou na rekordných 0,39 %, avšak potrebné je splniť viaceré podmienky. Ako povedala Eva Šablová, dá sa očakávať pokračovanie konkurenčného boja o klienta.

Podľa analytičky Poštovej banky Jany Glasovej ďalší vývoj bude závisieť hlavne od toho, ako dopadne kríza na náš trh práce, koľko ľudí pripraví o prácu, koľko ľudí sa bude musieť popasovať so znížením svojho príjmu a podobne. A dôležitú úlohu v tomto vývoji zohrá aj druhá vlna pandémie, ktorá by mohla zanechať ešte výraznejšie stopy na našom trhu práce.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eva ŠablováJana GlasováZuzana Šimonová
Firmy a inštitúcie FinGO.skPoštová bankaSwiss Life