Banky začali prijímať okamžité platby, odosielanie bude povinné až o trištvrte roka

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
internetbanking, platba kartou
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovenská banková asociácia informovala, že slovenské banky, ako súčasť bankového sektora eurozóny, začali prijímať SEPA okamžité platby. Ide o významný krok v zjednocovaní bankových služieb v súlade s nariadením Európskeho parlamentu. Od 9. októbra 2025 sa očakáva aj plošné odosielanie týchto platieb.

Výkonný riaditeľ Slovenskej bankovej asociácie Marcel Klimek hovorí, že okamžité platby, ktoré sa postupne stanú novým normálom v eurozóne, ďalej zvýšia kvalitu a komfort bankových služieb pre klientov.

Odpísanie financií do 10 sekúnd

Pripravenosť bánk na zavedenie okamžitých platieb vysvetlil aj riaditeľ odboru platobných systémov NBS Peter Holička.

„Všetky banky v eurozóne, vrátane Slovenska, sa pripojili k systému podporujúcim superrýchle platby,“ skonštatoval Holička. Klienti tak zaznamenajú odpísanie finančných prostriedkov do 10 sekúnd po vykonaní platby.

Pomalé úhrady nekončia

Neznamená to však, že tzv. „pomalé“ úhrady v závere roka skončia. V zmysle európskej legislatívy každá banka, ktorá v súčasnosti poskytuje tzv. štandardné SEPA úhrady, bude musieť poskytovať aj okamžité SEPA úhrady.

To však zároveň neznamená, že štandardné úhrady končia. Bude na rozhodnutí každého klienta, akú formu úhrady si zvolí. Banka mu ponúkne obidve možnosti.

V rámci Slovenska sa okamžité platby zaviedli 1. februára 2022. Zaviedli ich Slovenská sporiteľňa, VÚB banka a Tatra banka spolu s Raiffeisen bankou. Tieto banky spolu tvoria viac ako polovicu podielu platobného systému a účtov v krajine. Postupne sa k nim začali pridávať aj ďalšie banky.

Banky museli upraviť systémy

Na to, aby okamžité platby fungovali hladko, banky museli upraviť svoje bankové systémy. Dôvodom, že niektorým bankám zapojenie sa do systému trvalo dlhšie, sú podľa NBS práve pomerne značné náklady na samotnú úpravu bankových systémov.

Ďalšou novinkou, ktorá prichádza, je zavedenie overenia príjemcu platby, dostupné od októbra tohto roku. Spočíva v overení zhody čísla účtu (IBAN) s menom príjemcu.

Služba poskytne klientom istotu v správnosti adresovania ich platieb. Podľa Klimeka by to malo prispieť k rýchlym a bezpečným bezhotovostným úhradám.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marcel Klimek
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka SlovenskaRaiffeisen BankSBA Slovenská banková asociáciaSlovenská sporiteľňaTatra bankaVÚB