PORADŇA: Bez IBAN-u už prevody peňazí od februára nebudú možné

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
|
Ilustračné foto. pixabay.com

Banky pripravili pre uľahčenie prechodu na IBAN viacero aktivít s cieľom poskytnúť klientom informácie.

Doteraz využívané čísla bankových účtov na prevod peňazí v budúcom roku definitívne skončia. Od februára 2016 budú banky akceptovať už iba medzinárodný formát čísla účtu tzv. IBAN, na ktorý si postupne zvykáme už od vlaňajšieho februára. Banky pôsobiace na Slovensku chcú v posledných mesiacoch pred prechodom na nové pravidlá svojim klientom tieto zmeny uľahčiť. Informácie o zmenách budú môcť klienti nájsť napríklad vo výpisoch, v internet bankingu, v pripravenej poradni či na sociálnych sieťach. Zadávanie čísiel účtov majú uľahčiť mobilné aplikácie a napríklad aj pripravené IBAN kalkulačky.
Platnosť čísla účtu sa dá overiť
Klienti Slovenskej sporiteľne môžu získať informácie o prechode na nový formát účtu IBAN na internetovej stránke banky, kde môžu využívať aj napríklad IBAN kalkulačku, ktorá vypočíta číslo účtu vo formáte IBAN, prípadne overí jeho platnosť. „Klientov budeme informovať o prechode aj ďalšími kanálmi, napr. cez internetbanking, výpisy či sociálne médiá. S korporátnou klientelou plánujeme aj osobné stretnutia,“ priblížila plánované aktivity pre portál voFinanciach.sk hovorkyňa banky Marta Cesnaková.

Na uľahčenie zadania platobného príkazu odporúča Slovenská sporiteľňa využívať aj mobilné aplikácie, kde je možné potrebné údaje platobného príkazu zadať zoskenovaním čiarového kódu alebo QR kódu a následne platbu autorizovať.
Mobilné aplikácie zadávanie príkazov uľahčujú
Využívanie mobilnej aplikácie pri zadávaní prevodov odporúča aj ČSOB, ktorá vo svojej aplikácii ponúka aj IBAN skener. „Jedným ťahom sa číslo účtu prostredníctvom skenera načíta a veľký počet znakov, čo je v prípade IBAN-u na Slovensku 24, tak nemusí platiteľ namáhavo opisovať,“ konštatuje hovorkyňa banky Zuzana Eliášová.
Zle zadané číslo účtu banka neakceptuje
VÚB banka sprístupnila koncom októbra na svojej web stránke poradňu, kde môžu záujemcovia konzultovať nejasnosti a otázky spojené s definitívnym prechodom na nové označovanie účtov. „Online SEPA poradňa je jedným z nástrojov, ktorým chce naša banka prispieť k bezproblémovému ukončeniu prechodu na SEPA, ktorý nás čaká už od februára 2016,“ uviedla zástupkyňa generálneho riaditeľa VÚB banky Elena Kohútiková. Banka zároveň upozorňuje, že od začiatku februára budú zle zadané čísla účtu viesť k odmietnutiu platby bankou.
Informácie budú aj vo výpisoch
Klienti UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia boli podľa hovorkyne Zuzany Ďuďákovej už v niekoľkých fázach informovaní o pripravovaných zmenách prostredníctvom informácie v bankových výpisoch a tiež elektronických správ pri vstupe do internetového bankovníctva. „Klientov budeme na tento fakt upozorňovať aj prostredníctvom sociálnych sietí a opätovne informáciou vo výpisoch, či dostupnými elektronickými kanálmi, ktoré banka bežne využíva pri komunikácii v styku s klientmi,“ avizuje hovorkyňa banky. 
Prevod čísla účtu uľahčia kalkulačky a aj pracovníci v bankách
V rámci prechodného obdobia od februára 2014 klientov informovala o zmenách spojených s IBAN-om aj ZUNO banka. S blížiacim sa termínom definitívneho prechodu na čísla účtu v tomto formáte chce informácie banka ešte zintenzívniť. „Plánujeme na to využiť naše štandardné komunikačné kanály, teda web, blog aj emailovú komunikáciu. Taktiež pre klientov sprístupníme kalkulačku, kde si budú môcť číslo účtu príjemcu previesť zo starého BBAN formátu do nového IBAN formátu,“ informoval produktový expert pre účty ZUNO banky Juraj Karabínoš.

Tatra banka informuje, že jej pobočkoví pracovníci sú na novú situáciu školení a budú mať k dispozícii pomôcky pre klientov na správne zadávanie IBAN formátu účtu. „Taktiež Internet banking uľahčí správne použitie IBAN formátu účtu – rovnako ako doteraz,“ dodáva hovorkyňa banky Zuzana Povodová.

Štruktúra IBAN na Slovensku

Iban obrazok.jpg

Zdroj: NBS
Zasielanie a prijímanie eurových platieb za rovnakých podmienok
Medzinárodný formát čísla účtu IBAN je súčasťou platieb v SEPA oblasti. SEPA – Single Euro Payments Area predstavuje jednotnú oblasť platieb v eurách. Ide o projekt, ktorého cieľom je podľa Národnej banky Slovenska zjednotenie pravidiel a štandardov pri realizácii bezhotovostných platieb. „Zjednodušene povedané ide o faktické zrušenie hraníc pre realizáciu bezhotovostných platieb v mene euro,“ uvádza centrálna banka. V rámci SEPA môžu spotrebitelia, podniky a ďalšie hospodárske subjekty zasielať a prijímať platby v eurách, či už v rámci jednej krajiny alebo medzi jednotlivými krajinami, za rovnakých základných podmienok, práv a povinností a bez ohľadu na to, v ktorej krajine majú vedený platobný účet.

Nové pravidlá spracovania úhrad, inkás a platobných kariet už pritom platia a vo februári budúceho roka končí dvojročné prechodné obdobie, v rámci ktorého bolo možné využívať staré aj nové – IBAN označenie čísla účtu.
Kalkulačku pre výpočet IBAN-u je možné nájsť aj na stránke Národnej banky Slovenska.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ČSOB Československá obchodná bankaNBS Národná banka SlovenskaSlovenská sporiteľňaTatra bankaUniCredit BankVÚB Všeobecná úverová bankaZUNO banka