Bilancia zahraničného obchodu Slovenska podľa analytika príjemne prekvapila, obrat však potešil menej

V porovnaní s februárom klesli ako dovozy, tak aj vývozy.
zahraničný obchod
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Bilancia zahraničného obchodu Slovenska v marci podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka príjemne prekvapila. Prebytok sa vyšplhal na najvyššiu úroveň od júna minulého roka. Podľa údajov Štatistického úradu objem vývozov v marci podľa predbežných čísel prevýšil objem dovozov o 406 miliónov eur.

Napriek tomu sa 12-mesačný prebytok zahraničného obchodu ďalej zužoval, hoci už výrazne pomalšie ako v predchádzajúcich mesiacoch. Obrat v zahraničnom obchode potešil podľa analytika menej, keďže dovozy i vývozy zaznamenali dvojciferné dynamiky medziročného rastu výlučne pod vplyvom priaznivého bázického efektu. V porovnaní s februárom klesli ako dovozy, tak aj vývozy.

Pozitívny je len nárast vývozov v kľúčovej kategórii

Relatívne pozitívne sa dá podľa Koršňáka hodnotiť len ďalší nárast vývozov v kľúčovej kategórii strojov a prepravných zariadení, predovšetkým v dôsledku vývozov áut, ktoré podporilo aj predzásobovanie amerického trhu pred zavedením nových ciel.

Štatistický úrad v posledných mesiacoch pristupuje k významným revíziám predbežných čísel, čo sa prejavilo aj teraz, keď čísla bilancie zahraničného obchodu v prvých dvoch mesiacoch roka vylepšil až o takmer 250 miliónov eur, najmä v dôsledku pomalšieho ako prvotne zverejneného rastu dovozov.

Vývozy aj dovozy klesali

Nominálne vývozy v marci po zohľadnení sezónnych výkyvov klesli v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom o 1,5%, avšak dynamika ich medziročného rastu sa zrýchlila z 4,5 % na 11,3 %. Medzimesačne vývozy klesli aj napriek rastu v kľúčovej kategórii strojov a prepravných zariadení.

V marci medzimesačne klesali aj nominálne dovozy o 4,1 %, avšak dynamika ich medziročného rastu sa zrýchlila z 11,4 % na 13,1 %. Pokles dovozov bol relatívne plošný, pričom surovinové dovozy tlačila nadol nižšia cena energetických komodít.

Predpokladáme, že zužovanie prebytkov zahraničného obchodu by sa v nasledujúcich mesiacoch malo ďalej spomaľovať, resp. až zastaviť,“ povedal Koršňák. Prispieť by k tomu mal podľa jeho slov predovšetkým slabší domáci spotrebný dopyt, ktorý bude tlmený fiškálnou konsolidáciou.

Americké clá zasiahnu najmä závody automobiliek

Vývozy sa budú podľa analytika spamätávať len veľmi pomaly, keď ich najmä v prvej polovici roka bude stále brzdiť slabý externý dopyt, najmä na „domácom“ európskom trhu a od druhého štvrťroku nové americké clá.

Americké clá zasiahnu podľa Koršňáka najmä slovenské závody automobiliek, pričom priestor pre hľadanie alternatívnych trhov je už pomerne obmedzený. Domáci výrobcovia áut sa najskôr budú snažiť časť vývozu presmerovať na juhoamerický trh, ktorý však pravdepodobne nebude podľa analytika schopný plne vykompenzovať výpadok predajov na severoamerickom trhu.

Viac k osobe: Ľubomír Koršňák
Firmy a inštitúcie: Štatistický úrad SRUniCredit Bank

Odporúčané